Нестали топови
БЕОГРАД - Поред "папиролошког" недостатка око 30.000 комада пиштоља и пушака, у Војсци Србије постоји и мањак тешког наоружања. Наиме, у магацину у Мионици откривено је да је 12 топова ЗИС и 24 пушкомитраљеза "залутало".
- Ти топови, који су стари 50 година, 1999. године за време НАТО агресије служили су као мамац за авионе Алијансе. Мањак топова и "шараца" се води од 1996. године. То наоружање је некуд отишло, а нико не зна куда. Најдебљи крај је извукао руковалац, иако се зна ко у војсци издаје наређења - објашњава извор Курира.
Поред тога, установљено је да недостаје више од две хиљаде акумулатора.
- Опет је најдебљи крај извукао руковалац, кога су отпустили с посла. Ни то им није било довољно, па су га након две године позвали да се нагоди, односно понудили су му вансудско поравнање ако плати десет милиона динара - нагласио је саговорник Курира.
Нинослав Крстић, генерал у пензији, оценио је да је овакав јавашлук недопустив. Он каже да је ово последица реформе војске.
- Од 2003. године војска је драстично смањена, почела су укидања радних места. Плашим се да се не деси нешто горе, као у Албанији 1998. године. Тада су покрадени магацини, а оружје је завршило на Косову. Брине ме и могућност да до нашег оружја дођу неки криминалци. И пре је могла да нестане пушка или две, али би се врло брзо открило ко је шта узео и где се налази - објашњава Крстић и додаје да је жалосно то што у таквим ситуацијама настрадају они на најнижијим функцијама - чувари магацина или руковаоци.
Како генерал Крстић наводи, "сваки књиговодствени мањак је вероватни и стварни мањак, док је књиговодствени вишак припрема да нешто нестане". Зато би попис средстава требало да се ради сваке године, сматра генерал.
Мирослав Лазански, коментатор Политике, такође сматра да су овакви случајеви неизбежни када се смањује број људи запослених у војсци и каже да проблем представља и мањак магацина.
- Последица смањења броја запослених јесте мањак кадрова који квалитетно могу да руководе и чувају магацине. Ту је и дефицит магацина и складишта јер је доста њих уништено у НАТО агресији. Али, дешавају се и такве ствари. Американци су превозили нуклеарне бомбе у авиону а да то нису знали - објашњава Лазански.
Пензионисани генерал Божидар Делић оцењује да данас у војсци нема дисциплине и моралних вредности, да је велики број објеката без контроле јер мањка људи, али и да "риба смрди од главе": старешине су без искуства. - Много младих кадрова без искуства је брзо напредовало, а неки су дошли на вишу функцију само зато што знају енглески језик. Пре неколико годинама овако нешто је било незамисливо. Али, ускоро ће испливати многе афере у војсци. О становима, тендерима... - тврди Делић.
Подсећамо да је Курир у прошлом броју написао и да је војска потврдила да је утврђен мањак 585 килограма бакарне жице, 40 тоне горива, моторних бушилица, као и то да према тренутним информацијама не постоји стварни мањак оружја, већ само књиговодствени. У ВС истичу да су против одговорних поднели кривичне пријаве и покренули поступак за накнаду штете. Курир је јуче поводом мањка топова и митраљеза затражио одговор од Министарства одбране. Обећано нам је да ћемо одговор добити у најкраћем року.
- Извор
- Курир
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »