Хрватска није одбацила усташку прошлост
Змаго Јелинчић, предсједник Словеначке националне странке, у интервјуу за "Фокус" говори о подизању велике прашине у хрватској јавности и на ХРТ-у након његовог гостовања у емисији "Недјељом у два" и томе да ли је Хрватска демократска земља.
- Реакција Хловерке Новак-Срзић, уреднице ХРТ-а, да ће контролисати рад новинара, показује да Хрватска никако није демократска земља и да треба још много да уради како би ушла у ред европских земаља - истиче Јелинчић.
ФОКУС: Замјерају вам да се крајње негативно изражавате о хрватској политици и политичарима?
ЈЕЛИНЧИЋ: Погледајте само каква је хрватска политика према БиХ. Ни вама не дозвољавају излазак на отворено море. Затварају вам море код Неума, поготово с оном својом тенденцијом и одлуком да саграде мост до Пељешца. БиХ, као насљедница некадашње СФРЈ, има право на излазак на отворено море, јер Јадранско море никада у историји није било хрватско, него је било море разних земаља. Било је то море које је, послије Другог свјетског рата, добила Југославија. Требало би назначити да је Хрватска, у оквиру бивше Југославије, била једина на страни Хитлера, и то од првог дана, па до краја рата. Не смијемо то заборавити. То питање још је отворено, поготово ако узмемо у обзир да је, у новембру 1939. године, тадашњи кнез намјесник Павле у Београду, као велики поклоник Хитлера, на жељу тадашњег министра спољних послова, Либентропа, промијенио границе када је стварао велику хрватску бановину. Тада су и поједини дијелови БиХ узети из оквира и поклоњени Хрватској, што је остало до данашњег дана.
ФОКУС: Ваш познати став јесте да је у Хрватској требало извршити деусташизацију, као што је учињена денацификација у Њемачкој?
ЈУЛИНЧИЧ: Апсолутно. Све злочине које су радиле усташе и које је радила НДХ, као легитимна и легална државна творевина, нико није осудио, нити је наплатио Хрватској. То би требало да се наплати, јер ово што говоре хрватски политичари, да се они не позивају на НДХ, као на своју претечу, није истина, јер је то рекао и Фрањо Туђман. Ако узмете установни акт Хрватске академије наука и умјетности, у њему видите да је садашња Академија наука и умјетности насљедница оне усташке академије. Хрвати нису одбацили своју усташку прошлост, него је само настављају.
ФОКУС: На који начин хрватски политичари наносе штету Словенији?
ЈЕЛИНЧИЧ: Хрватски политичари имају константне агресивне територијалне тежње према Словенији, иако смо се, 25. јуна 1991. године, договорили да између Словеније и Хрватске остане такозвана републичка граница. Хрвати су одмах након тога ушли неколико километара унутар Словеније и поставили своје контролне тачке, које су данас међународни прелази. То се десило на подручју Истре, код Савудрије, на два прелаза и на још неким мјестима. Послије тога, Хрвати су чак у неколико наврата с официјелним нотама захтијевали промјену границе на штету Словеније. По међународном праву значи да договор између Словеније и Хрватске, заправо, не важи и да је то питање сада отворено. Не би требало занемарити ни чињеницу да некадашње границе између република СФРЈ никада нису биле одређене ниједним споразумом, републичким, међурепубличким или државним, а камоли међународним, него је то био договор господе на позицији Комунистичке партије Југославије. Нико није узимао у обзир историјске и етнолошке факте и чињенице, нити било шта друго.
ФОКУС: Такође, залажете се за референдум у Словенији о пријему Хрватске у ЕУ?
ЈЕЛИНЧИЧ: Ми нисмо за то да Хрватска сама уђе у ЕУ, јер би то онемогућило да у Европску унију уђе било која друга држава с подручја ЕУ. У првом реду, Хрвати би ставили вето за улазак Србије, БиХ и Црне Горе у ЕУ.
ФОКУС: Како, са аспекта земље која предсједава ЕУ, оцјењујете односе у БиХ, односно РС?
ЈЕЛИНЧИЧ: Мислим да се Европа, па и САД, превише мијешају у унутрашње послове РС. Они то узимају као своју колонију. Моје мишљење јесте да је и ЕУ нека врста неоколонијалистичке организације која брине само о сопственим интересима. Ако неко размишља на други начин, онда га макну. ЕУ, заједно с Америком или под туторством Америке, не дозвољава да се у РС поштује сопствена националност, историја, а поготово немају ни везе, ни појма о менталитету људи, односима људи и историји.
ФОКУС: Како коментаришете српско-хрватске односе?
ЈЕЛИНЧИЧ: Српско-хрватски односи подређени су међународним односима. Међународна заједница унутар бивше Југославије направила је свињарију без премца. То што су они урадили због своје игноранције, непознавања аката, а прије свега зато што су се неки генерали окомили на тадашњу Југославију, а онда и на сваку државу која је настала из некадашње Југославије, јесте из личне љутње. Ту се виде и односи између Хрватске и Србије, које бих ја свео на хрватске граничне проблеме са свим државама у окружењу, јер Хрватска има територијалне претензије и према БиХ, и према Србији, и према Црној Гори, и према Словенији. То је врло битна ствар. Они имају осјећај да су богом дати за све, али само су изузетно надувени и не познају своју историју. Ако узмемо у руке хрватске историјске књиге, много су различите од осталих књига на Западу. Узмите само као примјер њихова славна Акта-конвента, која су потписана 1100. године с Мађарима, о томе да Хрвати преузимају вођство унутар своје државе, а цијели свијет зна да је тај акт из 16. вијека, само Хрвати не. Они гурају своју чисту истину.
ФОКУС: Зашто вас Хрвати називају србофилом и словеначким Шешељом?
ЈЕЛИНЧИЧ: Не знам. То је њихова ствар, то је њихово мишљење, које ми не ствара неугодност. Дозвољавам да свако о свакоме мисли како хоће, то је битан став демократије. Не бих рекао да идем за србофилством, али морам рећи да се са Србима тешко склопи уговор, али када се склопи, онда он остаје, чак се и ријеч више поштује. С Хрватима можеш да се договориш, да потпишеш, да сигнираш или удариш печат, а да то за дан-два ништа не вриједи.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »