BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Захтев Српским и америчким председничким кандидатима од стране Српског светског конгреса.

Захтев Српским и америчким председничким кандидатима од стране Српског светског конгреса.
24.01.2008. год.

Српски светски конгрес - Serbian World Congress је упутио јавни захтев председничким кандидатима у Србији да се изјане о захтеву дијаспоре да гласа поштом и да има својих пет посланика.

Такође ССК је упутио отворени захтев да се и Амерички председнички кандидати изјасне у прилог насавка преговора у вези Косова како би бројна српска, грчка и јерменска, руска, кинеска друге Србима склоне дијаспоре гласале за новог председника Америке и према њиховом ставу о комадању Србије.

ССК ће покренути и сајт где ће сакупити коментаре кандидата по питањима које интересују Српску дијаспору у Србији и УСА као што то ради јеврејска дијаспора.

Покренуће се иницијативу за промену закона којим би се омогучила да као у Италији, Француској и другим земљама дијаспора гласа поштом и има своје посланике.

Српски светски конгрес као кровна - саборна организација дијаспоре апелује на председничке кандидате да помену у својим обрачањима трећину Срба који живе ван Србије и изјасне се о иницијативи и апелу дијаспоре да се:

1. Гласа поштом, а не само лично доласком у амбасаде и конзулате као до сада. Да се укине обавеза да се предходно у домаћој полицији мора извршити одјава јер се то не очекује ни од осталих дијаспора .Тим пре што се вечина наше дијаспоре одвикла од пријаве стана јер у већини земаља дијаспоре непостоје ни личне карте ни регистовано боравка као што је то случај у УСА, Канади, Аустралији, Енглеској, Јужној Африци....

2. Да дијаспора има своју изборне јединице то јест да гласа за својих например пет посланика као у Хрватској или Италији где представници дијаспоре имају резервисаних дванест посланика и шест сенатора, сваког из појединог светског региона где живе Италијани.

Право гласа теба да имају сви они чији бар један родитељ је имао српско дрзављанство као што је то случај са Италијанима.

Дијаспору позивамо да гласа у другом кругу и на основу тога како се председнички кандидати и њихове односе према изборном праву дијаспоре.

Сматрамо да је Србији још потребнија дијаспора од  једне велике Италије или Француске. Такође и Хрватска има посебну 11-ту изборну јединицу за Хрвате који живе ван Хрватске који су у овим изборима добили својих пет места.

Образлозење иницијативе

Када су пре шест година добили право на своје посланике и сенаторе то је јако активирало дијаспору Италије и довело до тога да се чак три милиона Италијана и њихових потомака региструје за гласање и добије држављанство од којих је половина и гласала на задњим парламентарним изборима. У дијаспори су кандидати из дијаспоре организовали велике кампање, прво за регистрацију бирача, а затим за саме изборе што је јако ојачало Италијанску дијаспору и зауставио процес асимилције. Најважнији резултат је да је много потомака Италијана узело Италијанско држављанство поводом јаке кампање угледних Италијана из дијаспоре којим је била велика зеља и част да постану сенатори ( & места ) и ли Посланици (12 резевисаних места за дијаспору).

Такође, избори су активирали најугледније италијане из свих структура Италијанске дијаспоре да се активирају у Италијанским клубовима и да их помогну како би добили кандидатуре и гласове. Многи богати или на други начин успешни Италијани који су се скоро потпуно асимилирали су се вратили у Италијанску дијаспорску заједницу и постали кандидати за сенаторе или посланике италијанског парламента. Тако да данас 18 сенатора и посланика поносно представља интересе италијанске дијапоре у Италији али што је јос вазније они су сада најјачи легитимно изабрани лоби за заштиту Италијанских укупних интереса у њиховој новој домовини ван Италије . .

Оно што је све изненадило да није већину места добио Берлускони како се очекивало неко лево од центра Романо Проди. За разлику од Италије у Хрватској су свих пет посланика дијапоре отишли ХДЗ. Оно што је значајно да су у оба случаја ти гласови били пресудни да поново ХДЗ добије владу у Хрватској, а Помано Проди да добије већину у Сенату.

Оно што је јос занимљивије је да је бас Берлускони највише инсистирао да се такав закон донесе, можда верујући у мит да диаспора увек гласа за десне странке. Дакле у ери глобализације и јаке мериканизације и асимилације један од бољих начина очувања идентидета дијапоре је давање места у парламенту а за опочетак омогућити пријављивање и гласање писмима као за Италијане, Американце и остале.

Српски светски конгрес је веома незадовољан садашњим начином регистровања дијаспоре који фактички онемогућава праву дијаспору да се региструје, већ је прилагодјен да се региструју углавном они које је држава на разне нацине послала у иностранство. Стога није фер износити податке о малом боју регистрованих бирача из дијаспоре када је садашњи систем регистровања и гласања такав да омогучава гласање само државним чиновницима и радницицма у дијаспори.
Још непријатније за углед  дијаспоре је упорно изношење података о огромним трошковима које држава плаћа члановима изборних комишија које држава плаћа за надгледање избора у иностранству.
Више је новца отишло за девижне дневнице политичким активистима контролорима избора него што је прошле године дато свим организацијама и медијима дијаспоре.
А сви се ти трошкови укидају ако се уведе гласање поштом .
Српски светски конгрес ће тражити помоћ Италијанских организација дијаспоре о детаљима изборних закона како би предложили промене изборних закона у Србији.

Можемо гарантовати да би био фантастичан одзив Срба у дијаспори и њихових потомака када би нам се омогућило да имају своје посланичке кандидате наши који живе ван Србије.. Ти кандидати би анимирали огроман број својих сународника да се региструју, да буду на њиховим предизборним скуповима и затим да гласају.

Тако изабрани посланици би затим имали широко отворена врата и утицај код министара у земљама у којима зиве у дијапори у својим новим домовинама Америци, Аустралији, Немачкој где би се снагом добијених гласова Срба могли борити за интересе Србије и Срба.

Док зе нови закон не донесе
за почетак би све заинтересоване странке могле одвојити неколико места на својим листама за своје чланове који живе у дијаспори и препустити им да организују кампању за своју странку у дијаспори. А затим донети и закон којим би се формирала и посебна изборна јединица са гарантованим бројем места дијаспори као што се данас ниским цензусом гарантују места националним мањинама у Србији.

Дакле као што изборни закон гарантује фактички минимални број места мањинама кроз низе цензусе траба слично омогућити и дијаспори.

Ово тим пре што дијаспора својим дознакама више унесе девиза него што нето остане и од извоза и од стране помоћи.

Применимо моделе успешних земаља са утицајним дијапорама које су доносили углед и просперитет и матици и себи.
Више о иницијативи и одзиву председничких кандидата и њихових странака на ову иницијативу на

www.swc.eurowiki.net/PoslaniciDijaspore


А више о Serbian world comgerss-u на www.swc.eurowiki.net



  • Извор
  • www.swc.eurowiki.net
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА