Сирија: борбе у Дамаску
Више од 50 цивила је погинуло услед борбе, која је 12 сати трајала у Дамаску. Екстремисти опозиције су применили бацаче граната, владине снаге су морале да уведу у град тенкове. Током протестних акција у Сирији то је први крупни сукоб у главном граду.
Три експлозије су одјекнуле у централном рејону сиријског главног града. Према подацима посматрача УН, екстремисти су гађали улице града из бацача граната. Судећи по видеоснимцима са места догађаја, гађана је електрана, део зграде је оштећен. Екстремисти су запалили на неким улицама Дамаска старе аутомобилске гуме да би успориле напредовање владиних снага.
Касније од представника опозиције су стигла саопштења о гађању града Хомса од стране владиних снага. Они тврде да Асад покушава да врати изгубљени утицај у том региону и зато је погинуло најмање 35 људи.
Оружана конфронтација опозиције и режима Башара Асада у Сирији се већ наставља више од годину дана. Борбе не престају без обзира на то, што од средине априла, у складу са планом специјалног изасланика УН Кофија Анана, у земљи је објављено примирје, које морају да контролишу међународни посматрачи. Према подацима УН, укупан број жртава конфликта у Сирији је премашио 12 хиљада, око 230 хиљада је постало избеглице, скоро милиону људи је потребна хуманитарна помоћ.
Русија и Кина су више пута изјавиле да ће онемогућити страну оружану интервенцију у сиријски конфликт. Покушаји да СБ УН усвоји одлуку, која је слична злогласној либијској, Москва и Пекинг ће блокирати. Међутим, не може да се искључи могућност понављања либијског сценарија за Дамаск, - сматра политиколог Георгиј Мирски.
Устаници рачунају да ће им пре или касније Запад помоћи, - у сваком случају, из ваздуха. Односно, нека варијанта либијског сценарија није искључена. Прво да створе зоне безбедности да би тамо концентрисали цивиле, који беже од ватре. Тамо ће се учвршћивати такозвана сиријска слободна армија. Башар Асад ће је напасти, послати тенкове, свестан да је то оно, што фали његовим непријатељима. Они ће тражити УН. УН ништа неће моћи да учини јер Русија и Кина не дају. Дакле, затражиће од НАТО-а ваздушну подршку. А када западна авијација почне бомбардовање, у тај ће се рат, безусловно, умешати Иран.
Све акције сиријске опозиције имају један циљ: да коначно дестабилизују ситуацију у земљи, - истиче експерт Центра арапских истраживања Борис Долгов.
Мора да се каже да су те антивладине оружане групације главна дестабилизујућа снага у Сирији. Мора да се одмах каже да оне немају подршку становништва. То смо видели током наше посете Сирији у јануару 2012. године. Већина становника подржава руководство Сирије и те акције, које спроводи сиријско руководство. То су усвајање новог устава, то су парламентарни избори. Главна нада сиријске опозиције је свргавање оружаним путем режима Башара Асада, политички пут они не прихватају.
Узнемиравајуће информације је објавила у недељу иранска агенција ФАРС. Према њеним подацима, у Сирији се спрема убиство цивила уз помоћ хемијског оружја, добијеног из Либије. За гасни напад опозиција жели да оптужи режим Башара Асада. Нема сумњи да је таква провокација могућа: устаници ће учинити све да би издејствовали војну интервенциу Запада. Опоненти Асада су свесни: без такве подршке они неће победити. Мада постоји и друга варијанта: преговори.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »