BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јеремић изабран за предсједавајућег Генералне скупштине УН

Јеремић изабран за предсједавајућег Генералне скупштине УН
08.06.2012. год.
ЊУЈОРК - Генерална скупштина УН изабрала је данас министра спољних послова Србије Вука Јеремића за предсједавајућег наредног, 67. засједања.

За Јеремића је гласало 99 делегата, а за другог кандидата, амбасадора Литваније при УН Далиуса Чекуолиса 85 делегата.
Укупно је гласало 190 делегата, од којих је један био уздржан, док је неважећих било пет гласова.
Јеремић који ће 18. септембра преузети ту функцију, предводиће у наредних годину дана Генералну скупштину УН у име Источноевропске групе коју чине 23 земље, укључујући и све бивше југословенске републике.
Предсједавајући Генералне скупштине УН бира се на период од годину дана у складу са неписаним правилом ротације по регионалном принципу.
Иако то није формално дефинисано као услов, пракса је и да се за предсједавајућег никада не бира представник неке од пет сталних чланица Савјета безбједности УН (Русија, САД, Велика Британија, Француска и Кина).
Предсједавајући у раду одговара Генералној скупштини УН. Његова овлашћења су да отвара и затвара пленарна засједања, усмјерава дискусију, води рачуна о поштовању процедуре и саопштава одлуке.
Он такође има право да ограничи вријеме диксусије, затвара листе говорника или да одложи дебату, а улога му је и да олакшава рад Генералне скупштине кроз билатрелане консултације са делегацијама како би се превазишле разлике у мишљењима, да предлаже рјешења и да ради на постизању консензуса око неког предлога.
Предсједавајући не гласа о одлукама Генералне скупштине, али одређује представника из делегације своје земље који ће то учинити у његово име.
Јеремић је трећи предсједавајући Генералне скупстине УН са простора бивше Југославије, послије југословенског дипломате и функционера Лазара Мојсова (1977) и македонског дипломате Срђана Керима (2007).
У групи источноевропских земаља су, поред Србије, и Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и Словенија.
У тој групи су такође Албанија, Бугарска, Мађарска, Молдавија, Румунија, Чешка, Пољска и Словачка.
Чланице Источноевропске групе земаља су још Русија, Естонија, Летонија и Литванија, Азербејџан, Бјелорусија, Грузија, Јерменија и Украјина.
Источноевропска група са 23 земље најмалобројнија је од свих. Највише чланица имају Афричка група - 54 и Азијско-пацифичка група 53 земље.
Новоизабрани предсједавајући Генералном скупштином УН Вук Јеремић изјавио је послије гласања да свој избор за предсједника види као "одавање признања србском народу" и да ће радити на очувању међународног мира и безбједности.
"Заклињем се да ћу функцију председника обављати најбоље што могу, поштујући Повељу УН. Поверени ауторитет ћу користити искрено и уравнотежено, поштујући пре свега једнака права и достојанство сваке државе чланице", рекао је Јеремић послије гласања на Генералној скупштини УН.
Јеремић је за тему дебате на отварању 67. засједања предлажио "Приближавање ставова и рјешавање међународних спорова мирнодопским средствима" и изразио увјерење да може да допринесе спровођењу "свих усаглашених приједлога, поготово оних који се односе на спречавање сукоба".
Јеремић је рекао да је Србија "мала и недовољно развијена земља која не припада ниједном војном блоку или политичком савезу" и да је "утолико већа част задобити повјерење свијета за председавање главним репрезентативним политичким органом Уједињених нација".
"Свој избор за председника Генералне скупштине УН превасходно видим као одавање признања србском народу, којем сам имао част да више од пет година служим као министар спољних послова", рекао је Јеремић.
Он је рекао да је Србија под руководством бившег предсједника Бориса Тадића, "својим сусједима пружила руку пријатељства и помирења", и додао да је Србија искорачила и ка свим другим чланицама међународне заједнице, укључујући и оне са којима је "имала горка неслагања".
Јеремић је навео да је Србија "демократска држава, која осим залагања за очување сопственог суверенитета и територијалног интегритета и остварења добробити за своје грађане, нема друге амбиције осим да допринесе општим интересима човјечанства".
"Због тога смо чврсто привржени очувању међународног мира и безбедности - првом декларисаном циљу УН. Радити на том остварењу - најважнијем и најплеменитијем - заслужује дубоко поштовање", рекао је Јеремић.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • Независне новине/ www.vijesti.RS


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима

Руске трупе су извршиле ударе на украјинске индустријске објекте у Одеси: вероватно је погодак био у области фабрике тешких дизалица Крајан. Заузврат, ОСУ су поново напале територију Ростовске области...


Француски војници неће бити послати да се боре у Украјини у догледној будућности, изјавио је француски председник Емануел Макрон.

Руски председник је инсистирао да је Москва отворена за решавање украјинског сукоба кроз преговоре са Кијевом


На Криму не може бити „мирног живота“, упозорио је Михаил Подољак


Остале новости из рубрике »