BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дубоке поделе у УН око Косова

Дубоке поделе у УН око Косова
17.01.2008. год.

Председник Србије Борис Тадић позвао је синоћ Савет безбедности УН да донесе одлуку о наставку преговора, док је премијер Косова Хашим Тачи најавио да ће Приштина у врло скорој будућности донети одлуку о независности. Амерички амбасадор при УН Залмај Халилзад тврди да је Савет безбедности у блокади јер је руски амабасдор Виталиј Чуркин подржао став Београда да никада неће признати независност Косова. Тадић је, обраћајући се амбасадорима УН-а, најпре одбацио извештај шефа УНМИК-а Јоахима Рикера јер „не одсликава стварно стање на Косову и Метохији” и истакао да Србија никада неће признати независност Косова. „Спремни смо да разговоре наставимо одмах”, рекао је Тадић и нагласио да решење будућег статуса мора да се донесе у Савету безбедности УН, и да тај орган „мора да се сагласи и са било каквом променом састава цивилне и војне мисије у покрајини”.

Председник Србије је упозорио да „нико нема права да дестабилизује Србију и Балкан брзоплетим и једностраним одлукама о будућем статусу Косова јер би оне имале непредвидиве последице и за друге регионе са проблемима етничког сепаратизма”.

„Зато сматрамо да су неопходни додатни напори да се дође до обострано прихватљивог решења. Такво решење је могуће и за њега има простора”, рекао је Тадић и истовремено изразио жаљење што преговори под окриљем међународне посредничке „тројке” нису уродили компромисом.

Тадић је прецизирао да је Србија, уколико би дошло до било каквог насиља на Косову и уколико Кфор не би био у могућности да на адекватан начин реагује и заштити Србе, спремна да уз пристанак надлежних међународних институција, управо поштујући међународно право, помогне и пружи заштиту угроженом становништву.

Осврћући се на Рикеров извештај о стању и примени стандарда на Косову, Тадић је оценио да тај извештај не одсликава стварно стање ствари. Председник Србије указао је на „најболнија питања, а то су безбедност српског становништва и повратак интерно-расељених особа”.

Тадић је оценио да је основно људско право на слободу кретања ускраћено припадницима етнички дискриминисаних заједница на Косову и Метохији. Он је истакао да је процес повратка - област у којој привремене косовске институције и УНМИК нису остварили никакве резултате и да је то основни показатељ да се на Косову не изграђује мултиетничко друштво.

Седница СБ УН је била отворена за јавност током обраћања председника Србије, после чега је дебата настављена иза затворених врата. На затвореном делу седнице говорили су специјални представник генералног секретара Јоаким Рикер и премијер Косова Хашим Тачи.

Халилзад: САД поштују став Србије да неће бити војне акције
Амерички амбасадор при УН Залмај Халилзад изјавио је након седнице да је Савет безбедности у блокади по питању решавања коначног статуса Косова. „Постоји неслагање међу многима од нас и српског руководства. Потребно је да наставимо да радимо, упркос тим неслагањима како би одржали и ојачали односе Србије са САД и Европом. Разумемо да ће бити тешких дана и недеља пред нама, али надамо се и верујемо да ће Србија поступати мудро и неће дозоволити да се оно што ће се дешавати са Косовом у погледу коначног статуса дугорочно негативно утиче на односе Београда са ЕУ и САД”, рекао је амерички амбасадор, преноси Би-Би-Си на српском.

Халилзад је нагласио да САД поштују „председникову позицију да ће одговор Србије бити у правним и дипломатским оквирима и да неће бити војне акције”.

„Такође се надамо да реакција неће укључивати економски притисак, попут ограничавања испорука воде или струје”, рекао је Халилзад, који се још једном заложио за примену плана Мартија Ахтисарија и слање Мисије ЕУ на Косово. „Решење је интеграција у ЕУ. То је будућност овог региона”, додао је амерички амбасадор при УН.

Чуркин: Једнострана независност мора бити поништена
Руски амабасадор Виталиј Чуркин подржао је јуче став Београда да никада неће признати независност Косова, критикујући, истовремено, извештај шефа УНМИК-а Јоахима Рикера као пун чињеничних нетачности. Чуркин је упозорио да би свако једнострано проглашење независности Косова морало бити поништено, наводи Би-Би-Си на српском.

„Правно говорећи, свако једнострано проглашење независности од стране Приштине требало би да буде поништено од стране шефа мисије УН-а. То је јасна ситуација која проистиче из Резолуције 1244”, нагласио је Чуркин.

Он је додао да се без обзира на евентуално проглашење независности Косово неће приближити чланству у УН нити ће добити пуно признање међународне заједнице, истичући да има још простора за додатне преговоре две стране.

„Заиста би била срамота за међународну заједницу да једноставно каже - изгублли смо стрпљење. О стрпљењу треба да разговарају са Палестинцима. Стрпљење је нешто што неки у међународној заједници морају да науче”, поручио је Чуркин.
Рикер: Косовске институције спремне за наредни корак
Шеф УНМИК-а Јоахим Рикер сматра да су косовске институције спремне за наредни корак у процесу утврђивања статуса Косова и да од питања статуса зависи спровођење неких стандарда. Одговарајући на питање шта се може догодити дан после проглашења независности, Рикер је рекао да неће спекулисати о предстојећим недељама, али да су „као добри организатори спремни на све могућности”, преноси Би-Би-Си.

Тачи: Прогласићемо независност у сарадњи са САД и ЕУ

Косовски премијер Хашим Тачи најавио је да ће Приштина у врло скорој будућности донети одлуку о независности, наводи Би-Би-Си на српском.

„Све што Приштина буде радила, радиће у блиској сарадњи са Вашингтоном и Бриселом, као и другим државама, али желимо да до тога дође што је пре могуће”, рекао је Тачи и додао да ће Косово ускоро бити земља равноправних шанси за све грађане и подстицај стабилности у региону.

Би-Би-Си: Решење у рукама Бан Ки Муна
После консултација, како наводи дописник Би-Би-Сија из Њујорка, више је него јасно да нема сврхе сазивати седницу Савета безбедности посвећну статусу Косова, с обзиром да су поделе унутар Савета практично непремостиве. Стиче се утисак да се цела прича полако сели у руке генералног секретара УН-а Бан Ки Муна који ће морати да одлучи шта даље да ради.



  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА