BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Скелани- Споменик српским жртвама

Скелани- Споменик српским жртвама
16.01.2008. год.

У српском селу Ћосићи код Скелана данас је откривен и освештан споменик за 27 Срба, које су муслиманске снаге из Сребренице убиле на данашњи дан 1993. године.

"Већина жртава из Ћосића били су цивили, који су убијени на кућном прагу, а за злочин почињен у овом селу, нажалост, још нико није одговарао", истакао је секретар сребреничке Борачке организације Милош Миловановић.

Свештеник Митар Крсмановић данас је освештао споменик у присуству неколико стотина грађана овог дијела Подриња.

Споменик је уз помоћ Владе Републике Српске изграђен средствима преживјелих мјештана Ћосића и околних села, а открили су га Сузана Павловић и Марко Ракић, чији су очеви убијени 16. јануара 1993.године.

Српским жртвама данас је, поводом 15-годишњице од њиховог страдања, одата почаст, прислужене свијеће и положено цвијеће на споменик.

Обиљежавање 15-година од страда Срба овог краја биће настављено у подне парастосом код централног споменика у Скеланима за 305 настрадалих српских цивила и војника са скеланског подручја, од којих је 69 убијено трагичног 16. јануара 1993. године.

На централни споменик биће положено цвијеће и прислужене свијеће као знак сјећања на све српске жртве овог краја у посљедњем рату.

Више хиљада муслиманских војника из Сребренице, предвођене Насером Орићем, само неколико дана послије почињеног крвавог злочина на Божић 1993. године над Србима у Кравици код Братунца, устремило се на Скелане и околна српска села.

Јаке муслиманске снаге су у зору 16. јануара 1993. године упале у ријетко насељена српска села око Скелана убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

Тог дана убијено је 69 Срба, 170 их је рањено, а заробљено 30, од којих половина није преживјела мучења и тортуре у сребреничким казаматима и још се воде као нестали.

Више од двије трећине погинулих и рањених Срба били су цивили, а међу њима је било и неколико дјеце млађе од 10 година.

Задесивши се у општем паклу становништво је тражећи спас бјежало према мосту ка Бајиној Башти у сусједној Србији.

Под сталном митраљеском ватром већина Срба погинула је или рањена баш на граничном мосту, док су неки погођени док су препливавали Дрину, настојећи да се домогну Србије и тако спасу од сигурне смрти.

За почињене злочине у Скеланима, као и за многе друге које су муслиманске снаге из Сребренице починиле над Србима у регији Бирач још нико није одговарао.



  • Извор
  • РТРС
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА