Македонија уводи визе, не и Србији
Македонија ће као кандидат за чланство у ЕУ од 1. фебруара увести визе за грађане 140 земаља, али не и за бившу Југославију. Визе неће бити потребне исељеницима ако на граници докажу да су македонског порекла. За земље бивше Југославије, укључујући и Србију, визе неће бити уведене зато што су неке од тих држава део ЕУ, неке кандидати за чланство, док неке имају са Македонијом потписан договор о олакшању визног режима. Визе се, међутим, уводе за Албанију. На најаву увођења виза најоштрије је реаговала Албанија, пошто су визе за албанске држављане биле издаване на самој граници, а убудуће ће бити издаване у Амбасади Македоније у Тирани. Према речима председника албанске парламентарне комисије за спољну политику Преца Зогаја, издавање виза у Амбасади је „враћање старог режима”.
Насловне стране готово свих македонских дневника посвећене су тој теми. Лист Дневник пише да је „нови визни режим наљутио Албанце”, док македонски дневник на албанском језику наводи да је „Скопље изнервирало Тирану”.
Лист Факти пише да је то „европска уображеност Македоније, смешна илузија да је наводно атрактивна земља као они из ЕУ”, док Коха сматра да „Македонија попушта у преговорима о визном режиму с Албанијом и да ће разговори који су почели у децембру бити настављени”.
Македонски медији данас преносе вести из Тиране да је „албанско министарство спољних послова синоћ саопштило да се још воде преговори с Македонијом о визном режиму”.
„Република Албанија подржава регион ослобођен препрека”, пише у саопштењу тог министарства.
Саво Сибиновски, директор конзуларних послова у македонском министарству спољних послова, рекао је да „странци који желе да путују у Македонију, треба да испуне све услове за издавање шенгенске визе”.
За становнике Косова неће бити виза све док имају пасоше УНМИК-а, али у случају независности, оне ће бити уведене.
Визе су потребне држављанима ризичних подручја, попут Авганистана, Ирака и више држава Африке и Азије, а за сада је само 50-ак држава ослобођено виза, међу којима су САД, Канада и свих 27 чланица Европске уније.
- Извор
- Бета
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »