„Арнофинијеви“ – сликара Ботеро продата за 842 500 долара
У Њујорку је 22. и 23. маја у аукцијској кући Christie's била су изложена дела Латиноамеричке уметности – од колонијалног периода (XVI в.) до нашег доба. Очекивања нису изневерена, - централни догађај је била презентација радова савремених сликара Латинске Америке и земаља Карипских острва.
Један од топ лотова одржане аукције био је рад колумбијског сликара Фернанда Ботеро „Арнолфини (По мотивима Ван Ејка)“ – доста слободно тумачење једне од најпознатијих и најзагонетнијих слика фламанског сликара Јана ван Ејка – „Портрет Арнолфинијевих“ (1434. г.), био је продат за 842,5 хиљада долара.
У почетку своје уметничке каријере Ботеро се није посебно издвајао од стотина других сликара. Тражећи себе он је користио мноштво различитих стилских изражавања: у његовим раним радовима осећа се утицај најразличитијих мајстора – од сликара италијанске ренесансе и Пола Гогена до мексичких муралиста Дијего Ривере и Хосе Клементе Ороско.
Карактеристичан и лако препознатљив стил Ботеро појавио се у другој половини педесетих година. Управо тада је он почео да приказује веома занимљиве ликове „пунијег стаса“, код њега су сви дебељуце – људи, коњи, кучићи, чак јабуке. Како каже сам сликар, они су „наишли“ готово случајно, када је једном у Боготи у његовој „Мртвој природи са мандолином“ инструмент добио неке невиђене димензије. Управо од тог тренутка Ботеро је нашао своју тему.
„Форма, обимност – тиме покушавам да утичем на осећај људи и осећајност“, - говори сликар, који сматра да је све што је „пуније“ то је мера лепоте, идеала и стваралачки кредо.
Многи садржаји дела Ботеро повлаче у класичне, добро познате ликове, иако придобијају незаобилазно својство пародије – у разним годинама сликар је поново осмишљавао „Сунцокрете“ Ван Гога, „Портрет Каролине Ривјер“ Енгра и наравно није могао мимоићи најпознатије у светској уметности ремек дело „Мона Лизу“ Леонардо да Винчи. Стваралаштво Ван Ејка привукло је Ботеро доста давно – први пут је он направио своје виђење „Портрета Арнолфинијевих“ још у шездесетим годинама.
Данас је Ботеро најпознатији и један од латиноамеричких сликара своје генерације са најскупљим сликама. Његов стваралачки опус је огроман – преко три хиљаде уметничких платна и неколико стотина скулптура, као и огроман број цртежа и акварела. Његови радови су веома популарни на аукцијским продајама, и често прелазе цену по милион долара.
У музејима Русије постоји само једно његово дело – „Мртва природа са лубеницом“, које је аутор поклонио Државном Ермитажу и слика се налази у Сали Уметности Европе и Америке ХХ века.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- аукција
- сликарство
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »