Амерички дневник “Њујорк тајмс” оценио је као контрапртодуктивне планове Беле куће да размести у Источној Ервропи компоненте система противракетне одбране
По мишљењу овог издања, има озбиљних разлога за овакво третирање питања. Прво, Конгрес САД гласао је за одгађање издвајање средстава за финансирање противракетне одбране. Друго, у Пољској где треба да се разместе противракете и Чешкој где се планира изградња радарске станице постоје више, него озбиљне сумње поводом америчких замисли, и то не само у широким слојевима становништва који зсахтевају организацију референдума о дотичном питању, већ и у политичким круговима у којима се изражава забринутост због могућих дипломатских односа и других негативних појава у случају реализације пројекта.
Све рто је омогућило листу да изведе веома интересантан закључак. “По свему судећи, председник Буш је једини човек који се са ентузијазмом односи према напорима на пољу противракетне одбране и који и даље тврди да је овај штит неопходан за заштиту Европе и САД од потенцyјалног напада Ирана.” Напад је стварно потенцијалан пошто Техеран ни сада, ни у догледној перспективи не може да угрози Америку и њене европске савезнике пошто не располаже балистичким ракетама.
Па ипак, Бушев тим спреман је да плати огромну цену у интересу тзв. заштите од непостојеће опасности. Стварање противракетне одбране у Истиочној Европи ће коштати више стотина милиона долара. Али, свакако, кудикамо значајнији ће бити други губици. Разговор о иранској опасности није ништа друго, до димна завеса. У ствари, Мере које САД предузимају у области противракетне одбране имају антируски карактер. Овај систем треба да омогући Сједињеним Државама да, у случају потребе, прве задају удар Русији. Наравно да су наша меродавна лица свесна тога и могу да учине кораке за спречавање таквог развоја догађаја.
Преговори између представника Москве и Вашингтона поводом америчке противракетне одбране у Источној Европи вођени последњих месеци нису донели неки резултат. По свој прилици, овај дијалог може да се настави након замене власти на обалама Потомака – сматра руски експерт Александар Пикајев.
Очигледно је да ће сви чекати нову администрацију у Белој кући. Демократи који ће се идуће године, највероватније, вратити на власт у САД негативније се односе према противракетној одбрани, па ће, сигурно, бити предузети покушаји споразумевања са њима.
Могућности yа решење проблема постоје. Реална је, на пример, сарадња страна у отклањању ракетних опасности коју је Русија својевремено предложила.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »