Коштуница: Многе државе ће следити политику Русије према Космету
Председник Владе Србије Војислав Коштуница изразио је уверење да ће многе државе следити политику Русије и у случају унилатералног проглашења независности Косова, и Србију признавати у њеним међународно признатим границама. „Србија је стара европска држава и била је држава много, много пре великог броја садашњих држава чланица ЕУ. Самом географијом предодређено је да Србија припада Европи, и ми смо у суштинском смислу увек били и увек ћемо бити европска држава”, рекао је Коштуница у интервјуу који ће изаћи у празничном броју листа „Прес”. Он је додао да је Србија вековима имала посебне везе са Русијом, „која је такође европска држава, али је она и више до тога. Све нас повезују праве европске вредности”. Према Коштуничиним речима, Србија ће умети да цени и да памти подршку Русије и њено принципијелно залагање за поштовање међународног права у процесу одређивања будућег статуса Косова.
„Русија, која је стална чланица Савета безбедности УН, има посебну одговорност за очување међународног поретка и, самим тим, за очување мира и стабилности у свету. У току преговарачког процеса, Србија и Русија су усагласиле заједничку принципијелну политику, која се заснива на поштовању међународног права и важећих међународних докумената”, подсетио је премијер Коштуница.
„Сматрам да је од највеће важности што је Русија изричито саопштила да је свака једнострана независност противправни акт и да је јасно да у том случају Русија признаје Србију у њеним данашњим међународно признатим границама. Велики број земаља ће следити овакав став Русије”, рекао је Коштуница.
Премијер је додао да су тврдње да Русија наводним тражењем уступака у процесу приватизације српских јавних предузећа жели да наплати подршку Београду по питању Косова „пропаганда која вероватно потиче од самих креатора стварања марионетске творевине коју би назвали независно Косово”.
„Русија је у јулу ове године донела за нас историјску одлуку да у Савету безбедности УН одбаци Ахтисаријев план. Да је Савет безбедности усвојио овај план, било би то бацање на колена Србије и њено пуно понижење, као прве државе којој су УН одузеле део територије. Од те историјске одлуке прошло је скоро шест месеци, а трговци, колико знам, одмах наплаћују своје услуге”, рекао је Коштуница.
Према његовим речима, Србија и Русија морају да у области економије сарађују непосредно, без посредника, и да дугорочно обезбеде своје обостране економске интересе, посебно у сфери енергетике.
Тадић: Београд неће прихватити наметнуто решење за статус Косова и Метохије
Председник Србије Борис Тадић изјавио је у интервјуу новогодишњем броју косовског листа „Јединство” да Београд неће прихватити наметнуто решење за статус Косова и Метохије и да неће прихватити независност покрајине.
„Нема прихватања наметнутог решења, нема прихватања независности. Реакција државе мора да буде јасна, снажна и у складу са свим нашим државним интересима”, рекао је председник Србије, осврћући се на могућност да поједине земље унилатерално признају Косово као државу.
Тадић је истакао да се Србија ослања на међународно право и поштовање признатих граница, додајући да се Србија не залаже за промену тих граница, а самим тим ни за поделу Косова.
Он је оценио да је Србија ојачала своју позицију, након преговора који су вођени о будућности покрајине.
„Наша позиција је побољшана и то се види тако што се и даље говори о наставку преговора и што се не посеже олако за решењима на које ми нећемо пристати. Да нам није ојачана позиција ово би се одавно завршило на нашу штету”, оценио је Тадић.
„Одлучно ћемо спровести све мере које нам стоје на располагању да заштитимо људе”, одговорио је Тадић на питање како ће као председник Србије реаговати уколико дође до напада на српско становништво на Косову и Метохији.
Председник Србије је изразио наду да до напада на Србе неће доћи и да ће међународне снаге непрестано вршити своју улогу на Косову и Метохији и штитити оне грађане које неко нападне.
Визнер: Време за Ахтисаријев план
Френк Визнер изјавио да је став САД да је дошло „право време да се примени план који говори о перспективи независног Косова”. Представник САД у преговарачкој „тројци” Контакт групе је у интервјуу за Вечерење новости изјавио да су САД од краја деведесетих укључене у питања везана за Косово и поновио да је после свих година сада потребно наћи решење јер је статус кво неодржив.
„Не можемо да наставимо овако бескрајно. Током протекле две године, прво под председником Ахтисаријем, а потом уз ´тројку´ у преговорима, покушали смо да пронађемо решење засновано на компромису. Показало се да је немогуће доћи до њега. Стране су остале чврсто на својим позицијама. По мом мишљењу, нема апсолутно никаквог разлога да се мисли да би даљи преговори довели до промена понашања”, рекао је Визнер.
Амерички дипломата је поновио да су САД учествовале у досадашњим преговорима како би се пронашло компромисно решење, али да је, како се процес продужавао, постајало јасно да није могуће постићи компромис.
„Нема начина да Косово буде спремно да се врати под суверенитет Србије. И тако смо дошли до најлогичнијег закључка који доноси стабилност Косову, и ствара јасноћу преко потребну целом региону, а то је независност”, навео је члан преговарачке „тројке”.
На питање какво је то решење са којим се не слажу многе европске земље и Русија, Визнер је одговорио да треба сачекати да се Европљани изјасне и додао да је приличан број европских земаља које схватају важност тога што он говори.
Визнер је рекао да нико не може некога да присили да призна независност, као и да решење за Косово неће бити такво какво ће сви прихватити јер „таквог решења нема када је Косову у питању”.
„Србија и САД, раме уз раме”
На питање како види будуће односе између САД и Србије, Визнер је рекао да ти односи имају дугу традицију и подсетио да у Америци живи велика заједница Срба.
„Србија и САД су стајале раме уз раме у два светска рата. Верујемо у то дубоко. Србија се развија у модерну, демократску нацију у Европи. Наша је намера, упркос размимоилажењима у вези са решавањем питања Косова, да се вратимо изградњи тих односа”, рекао је амерички дипломата.
Сејдију: Проглашење независности ускоро
Проглашење независности Косова је близу и међународни фактори имају разумевања за захтеве косовских Албанаца, рекао је председник Косова Фатмир Сејдију за новогодишње издање приштинског дневника Коха Диторе.
Он није прецизирао датум када би Скупштина Косова могла да прогласи независност Косова, али је рекао да ће то бити урађено у сарадњи с међународним факторима.
Упитан да ли фебруар 2008. представља тај „временски оквир”, он је одговорио да је „важно да се то уради веома рано” и додао да је уверен да ће независност бити проглашена у првој половини наредне године.
Он је казао да ће у почетку Косово имати надзирану независност, што подразумева међународно цивилно присуство као и наставак мандата снага НАТО-а на Косову.
„Могу да говорим о безрезервној подршци независности Косова и то ће се десити. Безрезервну подршку су дали САД, Велика Британија, Француска и још неке земље ЕУ, а коректних ставова има и од стране земаља региона”, рекао је он. (агенције)
- Извор
- Агенције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »