Следе ли превирања у ДС-у
Аналитичар Владимир Гоати оценио је да је председник Демократске странке Борис Тадић „жртвено јагње” лоше владајуће политике. „Председник ДС-а био је персонификација и некаква жртва свега онога што се очекивало и што је мимоишло партију, тако да се све сручило на њега, почевши од економских проблема на које заиста Србија није имала много утицаја, али и доста грешака којима је кумовао ДС”, рекао је Гоати за агенцију Бета.
Гоати је додао да су грешке, између осталих, биле неодлучна борба против корупције и веома лоша реформа правосудног система. Слично мисли и Расим Љајић, председник Социјалдемократске партије Србије. Љајић је, како је пренела поменута агенција, рекао да је поразом на председничким изборима Тадић платио цену за све незадовољство у земљи. „Кола су се сломила на ономе ко је најмање крив, ко је највише радио и обављао свој посао најбоље што је могао у датим околностима”, рекао је Љајић, чија странка је на изборима наступила у коалицији на чијем челу је ДС.
Али, шта ће се, након овог пораза, убудуће дешавати са Тадићем и ДС-ом?
Политички аналитичар Бранко Радун мисли да ће сада, сасвим извесно, наступити надметања и превирања унутар ДС-а. „А ко ће се како поставити, то ћемо видети у наредним данима. Заправо, много зависи од Тадића, односно од тога да ли је он вољан да остане у политици, тако да буде председник странке која можда ни неће бити у влади и неће бити доминантна”.
Према његовим речима, Тадић је – који је прексиноћ, после саопштавања прелиминарних резултата, између осталог, рекао да „сигурно неће бити нови премијер Србије”, да ће наредних дана донети одлуку о својој даљој политичкој каријери и да ће у ДС-у сигурно бити речи о одговорности – деловао „као човек који излази из политике”.
„Мени делује да ће врх ДС-а одлучити да ли ће Тадић остати на месту председника странке, односно да ли он жели и да ли они желе да он остане на том месту”, казао је овај аналитичар и додао да су и до сада постојали гласови о неким унутрашњим трвењима и амбицијама људи у ДС-у да се неуспех на председничким изборима искористи као повод да се Тадић скрајне и да странку на неки начин препусти другима. Радун мисли да је врло могуће да Тадић одлучи да заврши своју политичку каријеру.
Без обзира на то да ли се Тадић у овом моменту повлачи или не, Радун сматра да ће се водити битка за његовог наследника. „Све зависи од процене кључних играча у странци – којих има четири, пет – да ли је у овом моменту, пред формирање владе, корисно да се баве сами собом”, мисли наш саговорник и наводи да би то ослабило шансу ДС-a да буде у влади.
Политичком аналитичару Дејану Вук Станковићу се чини да ће ДС морати паралелно са расправом о будућности странке да води и расправу о томе шта и колико жели од будуће владе. „Њима је у овом тренутку потребна једна аутентична политика која ће се фокусирати на проблеме друштва, која ће мање бити оивичена борбом за страначке интересе у дистрибуцији моћи у Србији”, казао је он.
Што се тиче Тадићеве будућности, Станковић мисли да је његова одлука да не буде премијер „доказ да је привржен демократским вредностима”, јер у тренутку када је изгубио подршку, не жели по сваку цену да остане на некој јакој инстанци политичке моћи.
С друге стране, Тадићеве изјаве да неће бити премијер, Дејан Вук Станковић види као уобичајене након онога што се прекјуче догодило, а „што је сигурно и нека врста психолошког шока и нека врста политичког отрежњења”. „За такве ситуације потребно је да читава ствар преноћи, па да се онда доноси одлука”, подвлачи наш саговорник.
Станковић истиче да ће у процесу формирања владе ДС морати да буде свестан тога да његове позиције више нису онакве какве би биле да је Тадић председник. „Они ће тога морати да буду свесни, као што ће нужно у тој влади морати да делегирају најбоље, по могућности политички некомпромитоване људе и најбоље стручњаке, који ће својом стручношћу покушати да поправе углед који је имала претходна влада”.
Б. Чпајак
Извор: Политика
- Извор
- Политика
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »