НИС Русима, Динкић иступио из преговора
Влада Србије усвојила је на јучерашњој ванредној седници Платформу за преговоре с Русијом о сарадњи у области нафтне и гасне привреде, наводи се у саопштењу Владе. Против Платформе гласала су четири министара из редова Г17 плус, а министар Млађан Динкић, на сопствени захтев, разрешен је чланства у Комисији за сарадњу с Русијом у области енергетике.
Јуче усвојена Платформа предвиђа продају НИС-а Русима директном погодбом, без тендера, није предвиђена почетна цена, а непознаница је и да ли ће кроз Србију проћи главни крак гасовода "Јужни поток" или само споредни.
- Тражио са да ме Влада разреши чланства у овој комисији јер је усвојена Платформа дефанзивна, нема почетну цену за НИС, не зна се шта добијамо за узврат. Не желим да преузимам одговорност за такве потезе - каже за "Блиц недеље" Млађан Динкић, министар економије и регионалног развоја. Он истиче да је још у четвртак 27. децембра послао премијеру Коштуници писмо с молбом да га разреши чланства у том телу, а на јучерашњој седници Владе с тим писмом су упознати сви министри.
Гасовод неизвестан
- Сматрам да је руски предлог изузетно неповољан за Србију и да озбиљно угрожава наше националне интересе. Србија не добија никакве гаранције да ће траса гасовода "Јужни поток" уопште проћи кроз Србију, а чак и ако добијемо крак, он би био изузетно малог капацитета. Уз то, гасовод би био у употреби тек од 2013. године. Дакле, ми треба за нешто што ћемо можда добити 2013. године, а не знамо тачно ни шта, да дамо НИС по четири-пет пута нижој цени. Зато сам тражио да се из пакета са Русима изузме НИС, или да се он прода на тендеру са почетном ценом од 2,5 милијарди евра за 51 одсто - каже Динкић. Овај предлог није усвојен, али су зато неке његове ситније примедбе ипак унете у платформу. Тако је предвиђено да се руска страна ипак обавеже на примену еколошких стандарда, као и да нема права на монопол после 2010. године. Такође је предвиђено да се руска страна обавеже на откуп акција осталих акционара. Динкићев предлог да се у Платформу унесе почетна цифра од 2,5 милијарди евра за 51 одсто капитала, о којој би се касније могло преговарати, није прошао, па је тако ово једина платформа за преговоре без икакве почетне цене.
Иначе, како незванично сазнајемо, Платформу су прексиноћ касно усагласили Дејан Михајлов, генерални секретар Владе, и Божидар Ђелић, вицепремијер. Њих двојица ће, највероватније, и наставити даље преговоре одмах после Нове године са руском страном, која је понудила од 400 до 500 милиона евра за већински удео у НИС-у, уз инвестиције од 500 милиона евра до 2012. у замену за изградњу крака гасовода "Јужни поток" кроз Србију, али није понудила чврсте гаранције за тај пројекат. Као рок за преговоре и коначан одговор руској страни помиње се 18. јануар.
Из штурог саопштења Владе у коме стоји да ће преговори с руском страном бити настављени "у обостраном интересу", ни не наслућује се бурна седница Владе и напета атмосфера која је обележила ову седницу.
Полемика о таблоиду
Наиме, како сазнаје "Блиц недеље", седницу Владе обележили су сукоби на релацији Млађан Динкић и Дејан Михајлов. Док су се неки министри залагали за компромис и за ситне измене платформе, Дејан Михајлов, генерални секретар Владе, одбијао је, као и раније, све Динкићеве предлоге. Тако је на предлог да се тражи цена од 2,5 милијарди евра, Михајлов рекао да је "непристојно да се од Руса тражи више од 400 милиона евра јер би се они увредили". Он је, како тврди извор "Блица недеље", најоштрије критиковао Динкићеве иступе у јавности, тврдећи да се ради о поверљивим подацима.
Динкић је јуче на седници Владе пред свима оптужио Михајлова да стоји иза текста у једном таблоиду, у коме је он оптужен да спречава улазак Руса, како би отворио врата аустријском ОМВ, чији је један од власника албански бизнисмен Беџет Пацоли.
- Треба да вас буде срамота- рекао је Динкић. Иако је Михајлов устврдио да та тврдња није тачна и да он ништа није пласирао таблоидима, Динкић је узвратио да му не верује јер је и раније, залажући се за Русе, говорио да "нећемо ваљда да дозволимо да НИС заврши у рукама ОМВ-а и Пацолија".
Премијер Коштуница је готово све време ћутао , држећи се по страни, да би на крају закључио расправу да је сарадња с Русима од виталног интереса за Србију. У расправу се није мешао ни Велимир Илић, а вицепремијер Божидар Ђелић није ни био присутан. Министри из редова ДС попут Драгана Шутановца и Душана Петровића били су углавном уздржани, док се министар без портфеља Драган Ђилас залагао за то да 51 одсто НИС треба продати бар по књиговодственој вредности од 800 милиона евра.
Иначе, повод за јучерашњу ванредну седницу Владе били су управо јавни иступи министра економије Млађана Динкића, којима је оштро критиковао понуду Руса за куповину НИС испод цене.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »