Унакажена дјевојка покушава живјети нормално
Данас Ајша Мохамедзаи, коју је муж малтретирао годинама, а затим и искасапио кад је покушала да побјегне, води један сасвим нормалан живот у САД, гдје је посљедње двије године стекла многе пријатеље.
Чак и четири године након стравичног напада она се бори са сјећањима, али уз помоћ драгих људи све је лакше. Посљедње двије године, након што је добила нови нос, она настоји да у САД изгради нови живот.
Ајша је прошле године у САД добила политички азил, али је у ову земљу дошла прије четири године, након што јој је обећана реконструктивна операција.
Када је дошла у САД, није знала ни ријеч енглеског, штавише, била је неписмена и на свом матерњем пашто језику.
Међутим, након што је прошла једну крајње захтјевну реконструктивну операцију, кренула је у школу, с обзиром на то да талибани у Авганистану нису дозвољавали дјевојчицама да се образују.
И док су физички ожиљци зацијелили, са оним психичким иде мало теже.
Они који су имали прилику да буду у њеном друштву кажу да је склона изненадним промјенама расположењима, које иду од агресивности до крајње неприродне наклоности према људима из свог окружења.
Психолог Шапира Бакчи, која већ годинама ради с Ајшом, вјерује да је траума изазвана њеним сакаћењем, те да је то оставило дубок траг на овој младој жени:
"Истински вјерујем да ће у неком моменту ова дјевојка почети да функционише као све остале дјевојке њене доби, те да ће ту страшну трауму оставити за собом", каже Бакчијева.
А, све је почело када је Ајша имала свега 12 година, када ју је отац обећао једном талибану којем је дуговао новац. Она је прво предата његовој породици, гдје су је од самог почетка малтретирали и злостављали. Штавише, приморавали су је да спава у штали са стоком.
Када је коначно покушала да побјегне, дочекала ју је страшна казна њеног мужа.
"Када ми је одсјекао нос и уши, моментално сам се онесвијестила. Негдје током ноћи сам се пробудила и осјетила крв на мјесту гдје ми је био нос", присјећа се она и додаје:
"А онда сам отворила очи и схватила сам да не могу ни да видим од крви која је била на мом лицу."
Породица њеног супруга бацила ју је у планине, мислећи да је мртва. Међутим, када се пробудила, Ајша је успјела да допуже до дједове куће, а затим ју је отац одвео у америчку пољску болницу, гдје је провела десет седмица.
Након што је забринута, прво су је пребацили у једну сигурну кућу у Кабулу, а затим и у САД, гдје је боравила код једне америчке породице.
О њој се и данас брине њујоршка организација која се бави проблематиком злостављања авганистанских жена. Они су јој највише помогли и платили јој образовање.
Међутим, Ајша је одједном почела да исказује промјене у расположењу; од депресије до екстатичних стања. Током тих епизода веома често се самоповређивала, због чега су морали да је хоспитализују.
Међутим, у децембру прошле године пронашли су јој нову старатељску породицу, коју чине Мати Арсла и Јами Арсла, такође поријеклом из Авганистана, гдје се Ајша феноменално уклопила.
Иако је по доласку у САД Ајша током свог осмомјесечног боравка у болници Вест Хилс добила протетички нос и уши, доктори данас размишљају да јој направе нови нос и уши користећи кости и ткиво и других дијелова њеног тијела, како би све било потпуно природно.
Доктор Гросман, предсједавајући "Гросман Бурн" фондације, каже да је Ајша једна од хиљаду авганистанских жена које су се сусреле с овом врстом злостављања, које је уобичајено за ову земљу.
"Ајша се присјећа свега и сваки пут прође кроз исту трауму када се погледа у огледало. Међутим, да се она, ипак, опоравља свједоче моменти када се тако искрено насмије. Мислим да ће убрзо свој живот вратити у нормалу и бити попут свих нормалних дјевојака њене доби", каже Гросман на крају.
- Извор
- vijesti.RS
- Агенције/ www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »