Држава игнорише најстарију средњу школу
Православна богословија "Свети Петар Цетињски" на Цетињу, од када је обновљена 1992. године, изњедрила је 12 генерација свршених богослова. Ректор Богословије протојереј Гојко Перовић каже да је упркос доста лошим материјалним условима у којима школа ради будући да нема одговарајућу зграду, јако задовољан успјехом који постиже. Богословију данас похађа 75 ђака који се током пет година упознају са градивом из широког спектра предмета од богословских до оних који нису строго богословско-црквеног садржаја као што су философија, психологија, логика, српски језик и књижевност, педагогика са методиком и информатика. Наставни кадар је и из свештеничког реда и из реда лаика, а цетињским богословцима предају и један магистар и један доктор наука. Највећи број ђака је из Црне Горе, Србије и Републике Српске, а има их и из Хрватске и Македоније.
- Имамо случајева и да дођу ђаци из дијаспоре, из Аустралије, Америке, из Западне Европе. Број ђака из Црне Горе је прилично велик с обзиром на цјелокупну духовну ситуацију у животу Црне Горе. Али, ми се трудимо и вољели бисмо да он буде што већи, да већина ђака буде одавде и ствари се у том правцу крећу. Ове школске године од 24 ђака осам је из Црне Горе, што је већ значајан број - каже Перовић.
Он истиче да држава потуно игнорише постојање Богословије иако је ријеч о најстаријој средњој школи у Црној Гори. Школа ради у згради Црквеног суда која не задовољава потребе образовне установе.
- Чињеница је да имамо пред носом Биљарду која је деценијама била зграда у којој је радила Богословија. Држава и остали релевантни фактори друштва заиста би требало да нађу за сходно да препознају као своју одговорност питање нашег смјештаја. Да се има добре воље и да живимо у неком сретном друштву мислим да би у Биљарди имало довољно мјеста и за школу и за музеј. Осјећамо неку благонаклоност појединих структура власти, да би били спремни да помогну изградњу нове зграде, али они то опет доживљавају као интерну црквену ствар, а право да вам кажем, ни Црква није заинтересована да се нешто пуно инволвира, јер је та одвојеност Цркве од државе нешто најбоље и за државу и за Цркву. Али смо заинтересовани за то да нас држава региструје и да зна да постојимо и да и ми поштујемо услове које држава тражи да би се нешто звало просветном инститyуцијом - каже Перовић.
Он напомиње да упркос свему ђаци Богословије постижу велике успјехе, те да су најбољи студенти на факултетима, добри свештеници и вјероучитељи.
Ђаци Богословији ових дана су на распусту који је почео 19. децембра, на Никољдан, а траје до празника Светог Јована.
Импозантне матурске екскурзије
Свршени матуранти Цетињске богословије на крају школовања добијају прилику да обиђу неке од најзначајнијих хришћанских светиња.
- Наше екскурзије су заиста импозантне благодарећи донаторима који знају нашу ситуацију. Имамо до сада дванаест матурских екскурзија на мјестима као што су Света земља, Света гора, Москва, Кијев, Бугарска, Грчка, јужна Италија - рекао је Перовић.
Савремена компјутерска сала
Савремена настава не би била могућа без коришћења рачунара, па тако и Богословија располаже салом са компјутерским системом који је повезан са ђачком библиотеком и канцеларијама управе. Поред тога, Цетињска богословија има и своју веб презентацију у оквиру сајта Митрополије.
- Сајт релативно редовно ажурирамо и на крају сваке школске године издајемо списак са именима свршених богослова - напомиње Перовић.
Бурна историја Богословије
Цетињска богословија, као најстарија средња школа у Црној Гори, основана је 1863. Њена историја била је, како каже Перовић, сложена и бурна, и пратила је историју Црне Горе.Три су битне фазе у историји Богословије. Прва фаза обухвата период од оснивања 1863. до 1916, односно до Првог свјетског рата када је привремено обуставила рад. Други период рада је од 1921. до 1945, између два рата.
- У септембру 1921. Богословија је обновљена и први ректор био је Цетињанин протојереј Станко Ивановић. Просто, школа је наставила да живи. Бројни свршени богослови предратне Богословије и неки професори су наставили рад. Значи, то није нека нова школа и нису дошли неки нови људи не знам одакле, а иста је ствар и са Црквом - каже Перовић.
Богословија је 1945. насилно истјерана из Биљарде и укинута, а онбовљена је након 50 година
Млади живе као да се Христос још није родио
Перовић запажа да је и поред двадесетогодишње интензивне духовне обнове Црној Гори неопходна ријеч јеванђеља јер, како каже, "ово покољење живи као да се Христос још није родио".
- Пред нама је Божић. Проповиједамо радост што је Бог постао човјек и што се сјединио с људима. Садашње генерације, нарочито младих људи, међутим, понашају се као да их се та истина баш нимало не тиче и као да заиста не само не вјерују у то, него као да им нико није ни рекао да је Бог већ пришао људима, да људи нису далеко од Бога, да има разлога због чега човјек треба да буде радостан. Чињеница да је Христос прије двије хиљаде година рођен у Витлејему тиче се лично наших живота, не смијемо бити депресивни и малодушни - рекао је Перовић.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »