BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби и Хрвати сматрају да је БиХ осуђена на пропаст

Срби и Хрвати сматрају да је БиХ осуђена на пропаст
20.05.2012. год.

 Више од половине грађана Србије и Хрватске сматра да је БиХ осуђена на пропаст, резултати су истраживања Агенције "Миленијум промоција" у организацији немачке фондације "Фридрих Еберт".

Више од половине испитаника у обе земље (59 одсто у Хрватској и 55 одсто у Србији) сматра да је БиХ осуђена на пропаст, а још већи број испитаника сматра како су три народа у БиХ "три засебна света".

"Очито је да су политичке поделе и сукоби на националној основи снажан траг на перцепцији БиХ и тешко ће се та слика променити без конкретних помака на терену", изјавио је руководилац истражзивања Божо Скоко, професор на загребачком Факултету политичких наука.

Он је новинарима у Бањалуци казао да више од половине испитаних грађана Србије и Хрватске предвиђа песимистичну будућност за Босну и Херцеговину.

"Натполовична већина грађана Србије и Хрватске предвиђа песимистичну будућност за БиХ у наредних десет година", рекао је Скоко.

Он је навео и да 49 одсто анкетираних Срба и 40 одсто Хрвата сматра да ће се Република Србска кад-тад отцепити, додајући да две трећине анкетираних у Хрватској сматрају да су Хрвати у БиХ најугроженији.

Са таквом оценом слаже се и 20 посто испитаника у Србији.

Према истраживању, 42 посто Срба и 39 посто Хрвата сматра да се у БиХ неће десити значајније промене, више Хрвата него Срба сматра да ће БиХ и даље бити под међународним протекторатом, док су Срби у односу на Хрвате више склони веровању да ће БиХ остати "подељена држава".

Истраживање више од укупно 1.600 испитаника из Хрватске и Србије спроведено је крајем прошле године.

"На великој већини питања, показало се да нема већих разлика у ставовима србских и хрватских грађана према БиХ. Очекивано, изузетак су она питања која се тичу недавне прошлости и међунационалних односа", рекао је Скоко.

Тако 86 одсто грађана Хрватске сматра да је БиХ жртва рата Слободана Милошевића, док такво мишљење у Србији има 42 одсто анкетираних, што показује да је различита перцепција недавног рата и његових последица још присутна.

Скоко је даље навео да 11 одсто Хрвата и 13 одсто Срба верује да ће БиХ постати конфедерација три или више ентитета, док само по десет одсто испитаника у Хрватској и Србији сматра да ће БиХ постати јединствена грађанска држава.

Истраживање је потврдило да су грађани Хрватске и Србије прилично упућени на БиХ и са овом државом увелико повезани пореклом, родбински или пријатељски.

Укупно 41 одсто свих испитаника у Хрватској и 35 одсто анкетираних у Србији је рођено у БиХ или је пореклом из те државе, или има породицу и рођаке у БиХ.

Скоко је даље навео да је истраживање показало да је Сарајево потенцијална топ дестинација за готово 40 испитаника из обе суседне земље, као и да је Хрватима изразито привлачно Међугорје, а Србима Бањалука.

Резултати анкете даље су показали да БиХ грађане суседних држава асоцира на унутрашње несугласице, мултикултуралност, три народа, али и да око 50 одсто испитаника из Хрватске и 60 одсто из Србије сматра како Хрвати и Срби у БиХ међусобно имају више заједничког него ли са сународницима у Хрватској и Србији.

Готово исто толико их сматра да између Хрвата, Срба и Бошњака у БиХ нема велике разлике.Срби и Хрвати сматрају да је БиХ осуђена на пропаст





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Оружане снаге Русије су у протекла 24 сата гађале војне циљеве украјинских формација на територијама под контролом ОСУ, укључујући Дњепропетровску и Харковску област. Посебно је погођен војни аеродром Кулбакино,...


Донирање борбених авиона Кијеву неће укључити чланове алијансе у сукоб, инсистира Јенс Столтенберг

Иван Сирски, пасторак Александра Сирског, је говорио о карактеру и издаји свог очуха


Игре БРИКС-а отворене су у Казању и трајаће до 24. јуна, док ће се у 27 спортских дисциплина такмичити око 5.000 спортиста. Учествује 97 држава, своје представнике - њих...

Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда,...


Према регулатору, ренминби је у мају чинио 54 одсто удела на девизном тржишту


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА