BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Могућ атомски рат Израела и Ирана

Могућ атомски рат Израела и Ирана
27.12.2007. год.

Амерички војни стручњаци из вашингтонског Центра за стратешка и међународна истраживања саопштили су да сматрају сасвим могућим атомски рат између Израела и Ирана. Чак су иступили са прогнозом да би „размена удара“ могла потрајати нешто мање од једног месеца и да би сигурни победник био Израел.

По њиховим прорачунима, Израел би у том рату изгубио око 800.000, а Иран - 20 милиона становника. Овакву „сигурну победу унапред“ Американци повезују са две околности: да Израел има већи и знатно моћнији атомски арсенал и да би индиректни учесници рата на страни Јевреја биле и САД и неке државе из самог региона.

А-бомбе

На страну Ирана могла би стати једино Сирија, која би против циљева у Израелу могла употребити ракете, хемијско и бактериолошко оружје.

Одмазда Израела Сиријцима - по предвиђањима Центра за стратешка и међународна истраживања - биће „страшна“ јер ће атомски контраудари довести до погибије и 18 милиона Сиријаца. На сличан „одговор“ мораће да рачуна свако ко пожели да помогне Техерану. А то значи, упозорили су из Вашингтона, да и Египат ризикује атомске ударе по својој територији - уколико одлучи да стане на „погрешну страну“.

Иран ће изгубити рат, сматрају амерички војни експерти, зато што ће, чак и ако успе да брзо дође до атомске бомбе, и до одговарајућих ракета-носача, имати на располагању А-главе које неће бити моћније од једне килотоне, док Израел већ располаже А-бомбама јачине 100 и више килотона. Други хендикеп за Техеран види се у томе што на територији Ирана постоји бар десет пута више крупних циљева који могу бити мета атомског напада него што их има у Израелу. Процењено је, наиме, да би Иранци могли бацити атомске бомбе на Тел Авив и Хаифски залив, а да би израелска армија одговорила ударима по Техерану, Керманшаху, Ширазу, Керману, Тебризу, Казвину и другим иранским градовима. Наравно, прво по атомским центрима у Натанзу и Исфахану.

Избећи сукоб

Уколико би заиста дошло до атомског рата, израелска предност био би и противракетни систем „Арроњ“ (стрела) за који Американци мисле да би био штит који би тешко пробиле иранске ракете. С друге стране, у Вашингтону се верује да би изралеске ракете релативно лако стизале до својих циљева - захваљујући новим ракетним технологијама и сателитској опреми у чијим програмима су већ „сви стратешки објекти противника“.

С обзиром на то да су америчке обавештајне службе недавно морале да признају да Иран нема атомско оружје, намеће се питање: због чега Центар за стратешка и међународна истраживања ипак „маше“ иранско-израелским атомским ратом? Упркос свему, руски војни аналитичар Виктор Литовкин упозорава да би - чак и при таквом стању ствари - губитник у евентуалном рату био Израел, а не Иран.
„Израел је осма по снази атомска сила у свету, само што то нико неће јавно да каже. Ипак, победник у рату који „цртају“Американци - пре ће бити Иран. Замислите размере Израела и Ирана. Замислите да на територије обе државе буду бачене атомске бомбе. Замислите, чак, и да на Иран буде бачено више и моћнијих бомби. Жртва таквог рата, зато што је неупоредиво мањи, ипак би на крају био Израел. У сваком случају, иранско-израелски атомски сукоб, а и сваки други, треба унапред осујетити“, упозорава Литовкин.

НАЈМАЊЕ 300 А-ГЛАВА

Израел никада није пристао да открије податке о својим атомским и ракетним потенцијалима. Међутим, ауторитативни међународни војни стручњаци процењују да Тел Авив има на располагању најмање 300 А-глава.



  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА