Перспективе производње војне ваздухопловне технике за извоз и РВ Русије
У оквиру округлог стола посвећеног стању, обнављању наоружања и перспективама РВ Русије презентиран је реферат Константина Макијенка, заменика руководиоца Центра за анализу стратегија и технологија, о перспективама производње војне ваздухопловне технике за извоз и у интересима РВ Русије.
Главна тенденција у наредној деценији биће преоријентисање ваздухопловне индустрије са спољног на унутрашње тржиште. По Макијенковом мишљењу то је повезано с радикалним повећањем обима куповине авиотехнике за РВ Русије и истовременим очекиваним падом спољашње потражње.
Пад извоза ће пре свега бити повезан с престанком кинеских наруџбина и засићеношћу индијског тржишта, где је програм Су-30МКИ достигао свој врхунац. Ван граница Индије потражња ће бити локализована углавном у Југоисточној Азији, али ће обим ових наруџбина бити врло далек, како од наруџбина за РВ и авијацију РМ, тако и од грандиозних кинеских и индијских уговора из друге половине 90-их и почетка двехиљадитих.
Истовремено, у случају да буду донете одговарајуће политичке одлуке и да буде убрзан пројекат Ил-476 могућ је други долазак Русије на кинеско тржиште. Због тога треба понудити РВ и РМ Кине ударне авионе с великим противбродским потенцијалом, као што су модернизовани Ту-22М3 и Су-32/34. Осим тога, уколико пројекат Ил-476 у наредне две-три године покаже добру динамику, можемо се надати обнављању уговора из 2005. године за куповину Ил-76/78, који није био реализован због финансијских и производних разлога.
Пад спољне потражње биће надокнађен захваљујући наруџбинама у интересу РМ и РФ Русије. Само у току последњих месеци објављени су уговори за куповину 92 фронтовска бомбардера Су-34, 24 бродских палубних МиГ-29К, 30 истребљивача Су-30СМ који погађају више циљева. До 2020. се предвиђа куповина укупно 600 авиона тактичке аијације.
У овим условима принципијелни моменат постаје израда дугорочне стратегије за развој ваздухопловне индустрије у периоду после 2020. године, кад истекне садашњи програм за куповину наоружања. У данашњем стању Русија ће 2020. године гарантовано имати само два конкурентна производа с добром комерцијалном перспективом: тешки ловац Т-50 и породицу авиона за обуку и тренинге, за обуку и борбу, као и лаких борбених авиона на бази Јак-130. Чини се да ће развој руске ваздухопловне индустрије на овом хоризонту планирања зависити од способности да се у наредне две године реше кључни задаци: створи конкурентан (за период после 2020. године) производ у сегменту комерцијалне авијације и релативно једноставан и јефтин борбени ваздухопловни комплекс, условно говорећи „лаки“ ловац, који је у стању да представља ефикасну конкуренцију F-35.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- авион
- оружје
- производња
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »