Трубе победе
Деветог маја, када се у Русији обележава Дан Победе над фашистичком Немачком у Другом светском рату, у свим градовима земље традиционално дувачки оркестри изводе музику. Посебно су омиљени стари војни маршеви. Јединствену колекцију таквих маршева припремио је у Петербургу Руски оркестр рогова, укључивши их у велики историјско-музички пројекат Трубе победе.
Пројекат Трубе победе посвећен је великом историјском датуму актуалне године – 200-годишњици победе Русије над Наполеоном у рату 1812. године. Галвни део пројекта је музика победоносних битака руске армије, при чему управо у оном аранжману који је добро био познат Русима почетком 19. века. То је звук оркестра састављеног од ловачких рогова различите дужине – од 10 центиметара до два метра. Сваки такав бакарни рог издавао је само један звук, али зато необичне лепоте и мекоће! Руски оркестар рогова који постоји у Петербургу већ шесту годину, успешно је препородио традицију свирања на полузаборављеним инструментима, а сада препорађа и извођење на роговиам у његовом историјски прецизном облику. О пројекту Трубе победе у Петербургу говоре: то је музички времеплов. И драго ми је што је такав спој заживео, прометио је у интервјуу за Глас Русије оснивач и диригент колектива Сергеј Пољаничко.
Враћамо слушаоца у епоху рата 1812. године и дајемо му могућност да чује музику онако како се она изводила на пољима битке, говори Сергеј Пољаничко. Сакупили смо нови нотни материјал који није покварен генерацијама преписивача и аранжера, узели смо за основу стара издања. Наравно, направили смо своју верзију звука оркестра рогова. Оркестар рогова је пре 200 година има тачно толико људи колико је билопотребно за извођење конкретног дела, пошто је један човек имао само један инструмент. Наш оркестар није уређен баш тако. Има нас 16, свако свира неколико инструмената и уз то користимо за њих специјална постоља.
Концертни програм пројекта Трубе победе чини пре свега 12 маршева, компонованих у своје време за најчувеније руске пукове. У такве војне формације спада, на пример, створени још у 17. и 18. веку пукови Преображенски, Семјоновски и Измајловски, Ахтирски хусарски пук и други славни одреди. Музичари Руског оркестра рогова са задовољством облаче старе војне мундире, говори Сергеј Пољаничко:
Прво нисмо мислили да шијемо унифоруму конкретног пука, да се везујемо за неке конкретне детаље, већ да направимо извесну стилизацију. Али временом смо схватили да ћемо се ипак бавити реконструкцијом. У датом тренутку наши костими се још раде – на њима раде дизајнери, историчари, консултујемо се са стручњацима, проеравамо сваку штрафту, сваки шав. Желимо да постигнемо прави резултат!
Пројекат Трубе победе подразумева не само живе наступе Руског оркестра рогова, већ и снимке старих маршева на компакт-диску – његова презентациај ће бити одржана у Петербургу крајем јуна.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »