Грађанско деловање као основа духовног и моралног јединства друштва
Духовно и морално јединство верника мора служити јачању руског друштва. Такав закључак донели су учесници расправе „Светски руски народни сабор“. Ова манифестација која је окупила неколико стотина људи, одржана је у главној саборној цркви Русије - храму Христа Сапситеља. Оно је такође било посвећено јубилеју - 400. годишњици јубилеја превазилажења „смутних“ тј времена невоља у древној Русији. Овај ће празник бити свечано обележен и празнован 4. новембра 2012. године.
„Патријарх Хермоген, руско свештенство и Црква у служби народа“ – то је тема још једног заседања „Светског руског народног сабора“ и није била случајно изабрана. Током историје руске државе, између 16. и 17. века, био је период тешке политичке, економске и социјалне кризе, који је касније назван „Временом невоља“. Пољско- шведска интервенција, многе природне катастрофе, потпуно одсуство власти - изнедриле су конфузију и колебања у древној Русији, и могле су довести до потпуног губитка руске културе, православља и државе. Спас је био окупљање народа, познато као Прва и Друга народна милиција. Обични људи и племићи заједно су иступили против интервенције, поразили окупаторе и инцирали избор цара. Духовни вођа који је тада инспирисао руски народ на заштиту државе, постао је дотадашњи поглавар руске Православне цркве патријарх Хермоген. Првојерарх је мученички погинуо, свега неколико месеци до краја борбе 1612. године.
Подвиг Хермогена, то је не само благо давно прохујалих времена, него и завештање потомцима које није изгубило своју важност, - уверен је патријарх Кирил. Поуке из немирних, смутних времена и њихово превазилажење, актуелне су и данас, када је Русија изложена сличним изазовима и чини одговарајуће кораке.
„Данас, као и 400 година уназад, ми поново видимо непријатељска деловања, која имају за циљ подривање наших духовних вредности, слабљење државе. Ми поново примећујемо конфузију у главама, одрицање одређеног дела друштва од сопственог националног достојанства, потрагу за "спасиоцима" ван Русије. Нама говоре: не мешајте друштво са својом вером, етиком, са својом културом. Нас упозоравају да ако не ућутимо, да ће нам бити лошије, да ће у овом случају наше цркве бити оскрнављене, као и наше иконе. Одупрети се томе може само јединство руског друштва, од којег не треба одвојити и власт. Јединство мора да се заснива на лојалности нашим духовним и моралним традицијама.“
Савременом руском друштву неопходна је тзв грађанска акција или мировна милиција у одбрани својих исконских националних вредности, уверени су у Руској Православној Цркви. Активна интервенција Цркве и верника у животу земље, иако може бити критикована од стране скептика, је неизбежна. И не би требало тога се бојати, говори саветник председника Руске Федерације за питања социјалне политике- Јевгениј Јуриев:
„Са становишта државе и њених разумних представника верника и неверника у било којој земљи у било ком периоду, ауторитет цркве - је моћна подршка државности. А они који желе да нашкоде том ауторитету, штете држави. А они који јачају и промовишу њен капацитет, чине добро земљи.“
Данашње расправе су одржане уочи отварања „Светског руског народног сабора“. Овај репрезентативни међународни форум, који је постао широка дискусиона платформа за разна актуелна питања, основан је 1993. Овај Сабор је 2005.године добио посебан консултативни статус у Уједињеним нацијама (УН). Овогодишњи сабор, који ће бити одржан у Москви 25-26 маја, ће се фокусирати на духовне вредности као основу јединства народа.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Кирил
- патријарх
- рекигија
- православље
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »