BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пријети ли РС банкрот

Пријети ли РС банкрот
09.05.2012. год.
БАЊАЛУКА - Иако је укупан дуг Републике Српске, закључно с крајем прошле године износио четири милијарде и 234,77 милиона марака, актуелна влада је, не обазирући се ни на ту чињеницу, ни на бројна упозорења економске струке, ни на хаос који мјесецима траје у Грчкој, испланирала још неке идеје којим би се, у наредне двије године задужила за готово исти толики износ.

Анализа кандидованих пројеката потврђује да су укупне потребе за задужењима РС, према плану владе, износе четири милијарде и 183,71 милион КМ.
            Од овог износа већ су одобрена кредитна средства од 559,54 милиона КМ, а нова задужења би износила чак три милијарде и 624 милиона КМ.
           Без имало скрупула, забринутости па и здравог разума, ови незајажљиви апетити наведени су у политици задуживања РС, коју је припремила влада на основу захтјева Народне скупштине , а о чему ће посланици имати прилику да се изјасне већ на сједници 15.маја.
           Највеће потребе за задужењем исказане су у областима инфраструктуре у износу три милијарде и 177 милиона КМ, затим за јавну-буџетску потрошњу за плате у секторима здравства, образовања, унутрашњих послова и још којешта у износу од 166,41 милион КМ.
           Пошто је привреда овој влади задња рупа на свирали за привредне дјелатности планирано је задужење у износу од 159,50 милиона КМ а за остале намјене, као што су измирење заосталих обавеза, текућа ликвидност, изградња, адаптација и реконструкција објеката (спортске дворане, поште, амбуланте) у износу од 120 милиона КМ.
           У влади РС су као оправдање смислили образложење да политика задуживања слиједи већ утврђене циљеве дефинисание стратешким документима РС, које је већ усвојила влада и Народна скупштина, односно скупштинска већина предвођена посланицим СНСД.
           Ни ријечи нема о новонасталим околностима у односу на вријеме када су стратегије писане и посебно у односу на реалне показатеље и економске параметре који су, сви до једног, алармантни.
           О којој врсти обневидјелости се ради показује и чињеница да је међу кандидованим пројектима, између осталог наведено да је Жељезницама РС потребно 330 милиона марака и додатних 45 милиона само за плате и отпремнине, иако иста ова влада увелико отплаћује кредите које ЖРС није у стању вратити.  
            За аутопутеве Бања Лука-Добој и Добој-Вукосавље кандидовани су кредити од милијарду и 400 милиона, за текућу ликвидност и пензије Фонд ПИО РС тражи 41 милион марака. 
            Али, ту није крај суманутим аспирацијама јер су предвиђени и кредити од 77 милиона за куповину два авиона, те 10 милиона кредита за улагање у аеродром за кога и птице у Маховљанима знају да није економски одржив и да тај кредит неће имати од чега вратити.
           Пошто је некадашња авантура са Чезом окончана у баханалијама опијања и преждеравања уз пикантну арому арбитраже, Влада континуираног расипништва планирала је инвестиције у РиТЕ Гацко и Угљевик у износу од 189 милиона марака.
            У предложеној Политици задуживања РС се прецизира да је учешће укупног дуга РС у БДП-у на крају 2011. године износило 48,10 посто (процјена БДП-а за 2011. годину износи 8 милијарди и 804 милиона КМ).
            Од укупног дуга РС, који је на крају прошле године био четири милијарде и 234,77 милиона КМ, вањски дуг био је двије милијарде и 396,13 милиона КМ, унутрашњи милијарду и 440,71 милиона КМ, а дуг градова, општина и фондова социјалне осигурања износио је 397,93 милиона.
             Влада РС признаје да се од 2005. до 2008. смањивао удио укупног дуга у БДП-у, на шта је утицао реални раст БДП-а у просјеку од шест посто, али да се почетком 2009. „утицај свјетске економске и финансијске кризе“ одражава на смањење буџетских прихода, раст дефицита и реални пад БДП-а од три посто, што даље утиче на раст укупног дуга у односу на БДП.
             Од 2009. до 2011. године значајно је повећан ниво повлачења одобреног ''новог'' вањског дуга, који у просјеку износи 277 милиона КМ.
             На повећање просјека је утицало повлачење по основу ММФ и стенд-бај аранжмана, које је у 2009. години износило 131,43 милион КМ, а у 2010. години 114,95 милиона КМ, али и
убрзано повлачење по инвестиционим пројектима.
             Влада наводи да су средства од ММФ-а, добијена уз веома ниску каматну стопу, значајно помогла у очувању фискалне стабилности РС и макроекономске одрживости, али нису успјели испоштовати рокове отплате па им је само преостало, да када немају новца за враћање кредита ММФ-у, гаје наду у преговоре о реструктурирању дуга.
             Влада такође наводи и да је у протеклом периоду успостављен систем задуживања путем дужничких хартија од вриједности Републике Српске, али не помиње да су тек прије два дана били присељени да понуде тржишту обвезнице у износу од 230.000 КМ што је поразно свједочанство о ликвидности буџета.
            Након што је и јавно признала да новца нема, да је буџет празан, да је пуњење недовољно, да немају поара за враћање кредита ММФ-у, влада се одлучила да до краја оголи чињеницу и предложи посланицима да у будуће РС преживљава на задужењима.
             Иза тога неминовно слиједи грчки синдром али актери оваквих планова и егзекутори ове катастрофе увелико ће бити ван домашаја посљедица политике коју су континуирано водили.
 



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »