BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У чему је тајна популарности руског језика у иностранству?

У чему је тајна популарности руског језика у иностранству?
09.05.2012. год.

Руски језик полако али сигурно превладавајући границе и заобилазећи многе баријере постаје језик међународне комуникације. Наталија Фефелова, изршни директор Центра за руска истраживања Римског универзитета Ла сапјенца и координатор курсева руског језика ФАО говорила је допсинику Гласа Русије Марини Тантушјан о правим разлозима све веће тражености руског језика у Италији и читавом свету.

Зна се да се распад СССР веома одразио на руски језик не само у бившим совјетским републикама. Да ли му је по вама пошло за руком да врати позиције?

Да, наравно, такав процес је постојао и он је трајао прилично дуго. Нажалост, позиције руског језика су веома ослабиле и у европским земљама. Али последњих година означен је прелом и позитивна тенденција. Појавиле су се нове генерације, одрасли су нови студенти који су дошли на увиверзитете и у школе, пронашли да је Русија огромна, јака земља која се брзо развија. Земља која отвара за њих перспективе, између осталог везане за запошљавање. Узимајући у обзир кризу у ЕУ, за европљане који уче руски отварају се нова тржишта: БРИКС, Евроазијски савез. Све то несумњиво доприноси томе да руски језик коначно враћа своје позиције у свету и у ЕУ такође. То је врло важан процес. Ми се трудимо да му допринесемо.

Треба рећи да се од доба Пушкина и Чехова руски језик веома променио, зато је интересовање за језик у својству средства међунационалне и међународне комуникације сада појачано. Али најчешће када почињу да уче руски језик студенти уопште не мисле о томе да на крају крајева прочитају Евгенија Оњегина на језику оригинала. Они пре свега мисле о томе да ће убудуће моћи да користе руски за посао. Сигурна сам да руски језик од тога неће бити на губитку. Ако страни студенти, између осталог и Италијани, почну да уче руски ради бизниса или запошљавања у међународним организацијама, то значи да ће се пре или касније код њих појавити могућност да ипак прочитају нешто од лепе књижевности.

Колико дуго држите курсеве руског језика у оквиру ФАО? На којој методици почива овај курс?

Руска Федерација је ступила у међународну организацију УН ФАО 2007. године. Од тог тренутка у лингвистичком центру ФАО, где је руски званични језик, отворени су курсеви за све заинтересоване раднике ФАО. Пре свега како би читали научне чланке на руском, комуницирали са многобројним руским колегама, делегацијама које долазе у Русију. Методе које користе предавачи руског језика су интерактивне и комуникативне. Пошто ми не можемо дубоко да проучавамо историју језика или све његове књижевне могућности, дајемо неопходни лексички минимум радницима УН.

Како се односите према иницијативи Татјане Жданок, посланика Европског парламента, која је предложила да се руски језик призна за званични језик ЕУ?

Знате, то је занимљиво питање. Несумњиво, свима би нам било врло пријатно када би руски језик постао још један званични језик ЕУ. Али Русија за сада није члан ЕУ. Мада, несумњиво, наша земља је део европског културног простора. Вероватно је умесније говорити о томе да руски који спада у групу индоевропских језика и сродан је европским језицима, јесте део европске културе. Зато је боље говорити о његовом ширем коришћењу у оквиру ЕУ, узимајући у обзир то да је он по званичним подациам и тако 4. језик по броју европских грађана који га користе у свакодневном и професионалном животу.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА