BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Опасни тиграсти комарци гризу Хрвате и Црногорце

Опасни тиграсти комарци гризу Хрвате и Црногорце
06.05.2012. год.
Насртљиви тиграсти комарци након појаве на хрватском дијелу Јадрана и у континенталној Хрватској појавили су се и на црногорској обали.

Британски научници објавили су недавно да је клима сјевероисточне Европе и Балкана посљедњих година постала погодна за развој популација азијског тиграстог комарца који је преносник опасних болести.
Ново упозорење објавили су стручњаци са Универзитета у Ливерпулу који тврде да су у ове двије регије протекле зиме биле блаже, а љета топлија. Оваква клима одговара инвазивном комарцу који се још 1979. одомаћио у Албанији, а данас је присутан у више од 15 јужноевропских земаља.
"У посљедње двије деценије климатски услови у средишњој сјевероисточној Европи - Бенелуксу и западној Њемачкој, као и на Балкану постали су погоднији за ову врсту комараца", саопштили су британски научници.
Тиграсти комарац карактеристичан је по црно-бијелим шарама и лако га је разликовати од домаћег комарца, који је много спорији и мање насртљив.
Ријеч је о врсти која је на простору бивше Југославије први пут примијећена 2004. године, откад се проширила цијелим подручјем. Све се то, по тумачењима стручњака, догодило због климатских промјена, захваљујући којима се неке азијске и афричке врсте инсеката и риба помјерају ка сјевернијим дјеловима Европе и Медитерана.
Азијски тиграсти комарац, становник суптропских дијелова сјевероисточне Азије, може преносити вирусе који узрокују грозницу сјеверног Нила, жуту грозницу, јапански енцефалитис и друге болести.
Године 2005. и 2006. узроковао је на острву Реунион у Индијском океану епидемију цхикунгунyе, болести која захвата зглобове. Годину дана касније иста болест избила је у италијанској покрајини Равени, а 2010. пренио је денга грозницу у Хрватској и Француској.
Вирусе шири у сезони размножавања за топлог времена. Стручњаци препоручују да у близини кућа не треба остављати посуде у којима би се могла накупити устајала вода која је идеална за њихово размножавање.
Денга грозница
У Хрватској су епидемиолошке службе досад забиљежиле два аутохтона случаја денга грознице, као и 15 случајева људи који су недавно били инфицирани.
Хрватски Завод за јавно здравље је од 2007. регистровао шест увезених случајева грознице. Сви обољели, осим једне особе, били су Хрвати који су боравили у подручјима у којима је она ендемска - у југоисточној Азији или Јужној Америци. Вирус се преноси искључиво преко комараца.
Благи облик грознице карактеришу високе температуре, осип, главобоље и болови у мишићима, док тешки облик изазива хеморалгијску грозницу, крварење, а понекад и смрт.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • Агенције/ www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...


Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Остале новости из рубрике »