BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Незапосленост на Иберијском полуострву: кад не можете да нађете себи места

Незапосленост на Иберијском полуострву: кад не можете да нађете себи места
05.05.2012. год.

Компаније познате у свету бизниса и статистике као што су Маркет Воч и Блумберг анализирале су ситуацију производне активности у зони евра и истакле њен осетни пад, што не може да не брине стручњаке, као ни увећање броја незапосленик у Европи у редовима радноспособног становништва. Њихов број износи преко 17 милиона људи. Максимални ниво незапослености је и даље у Шпанији – 24.1%. Протугалија је у првој тројци са 15,3%. Журнал Ди Нутисиаш истиче да је међу омладином до 25 година незапослених 36,1%.

Аналитичари се слажу да је дошло време да се директно договри о томе колико су проблематичне перспективе низа земаља ЕУ. По њиховом мишљењу, Централна банка зоне евра стоји пред дилемом: наставити стимулисање како би се ефикасно борило против рецесије, или прекинути ово стимулисање како би се зауставио скок потрошачких цена и вратило људима поверење у економске мере владе. Представник Европске комисије је изјавио да ради на стварању таквих услова који генеришу економски раст и осигураће запошљавање. Реч је о стврању правог европског тржишта рада.

Тема је од првостепеног значаја. Овде се одражава читав комплекс проблема зоне евра, како економских, тако и политичко социјалних. Без обзира на напоре власти, нико не верује у њихов успех. За европљане су постале уобичајене масовне акције протеста – довољно је поменути шпанске штрајкове радника, подвлачи директор Института за глобализацију и социјалне покрете Борис Кагарлицки. Он каже.

Пре свега, проблем се састоји у томе што методе које се кроисте у борби против кризе у стварности су довеле до њеног отезања и продубљивања. Уопште светско искуство антикризне политике демонстрира два типа реакције: као прво неолибералну од стране владе кризних држава, које су уврене да ће се проблем решити сам по себи, тачније тржиште ће решити све! А као друго, на рачун експанзије државних социјалних програма, на рачун промене баланска економских интереса у корист националних. Пример је економски бум у низу латиноамеричких земаља, које су пре европских схватиле недостатке неолибералне економије. Истина, европљани не одговарају ни једним ни другим стандардима у чистом облику. Али главна је невоља у томе што су се они удружили, иако су превише различити по нивоу развоја, у једну зону, зону евра. И почели су објективно да губе индивидуалност због наметнутих акционих програма. У Шпанији и Португалији, између осталог покушаји становништва да освесте своје владе понекада су имали успеха, чак су доводили до смене кабинета.

То је била тачка гледишта руског експерта Бориса Кагарлицког. Он истиче да у датом реалности нови изабраници народа ће морати д траже излаз из тако сложене ситуације.

Ево шта каже Есперанса Агире, председник Мадридске аутономије, члан Народне Партије Шпаније.

Наредне године и месеци неће бити једноставни. Треба уложити много напора да се изведу реформе које ће омогућити Шпанији да савлада кризу. У тој борби сви чланови партије, сви, како мушкарци, тако и жене, треба да се међусобно подржавају.
Може се схватити не баш обичан представник власти, члан владајуће Народне партије који тежи да учини све што од ње зависи да врати Шпанију у токове напретка и благостања. Мада стање није једноставно. Шпански финансијски систем се напаја из Европске централне банке, а међународни кредитори могу и да не издрже – економија краљевства је много крупнија и од португалске и од грчке.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/le Haricot/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА