Марс-500 желе да понове на МКС
Експертимент Марс-500 који имитира експедицију на Црвену планету било би сврсисходно наставити у орбити, сматрају његови руководиоци. Најједноставније је издвојити у том циљу део Међународне космичке станице, где су услови билижи онима који ће постојати за време реалног лета.
Програм Марс-500 у трајању од 520 дана завршен је у новембру прошле године у московском Институту за медицинско-биолошке проблеме. Три Руса, Француз, Италијан и Кинез налазили су се у непокретном комплексу који личи на космички брод, у потпуној изолацији од спољног света. Стечено искуство високо су оценили стручњаци, подвукавши да ће сакупљени подаци бити основа приликом планирања будућих интерпланетарних летова.
Ипак у реалној експедицији људи ће се суочити са погубним факторима космоса којих није било на Земљи: космичком радијацијом и бестежинским стањем. Радијација оштећује ДНК, очну јабучицу, мрежњачу, мозак и нервни систем, што може да доведе до фаталних грешака у управљању бродом. Фактор бестежинског стања врло је важан приликом оцене губитка калцијума и смањења густине коштаног ткива код космонаута. На МКС оглед би био веродостојнији. Овде је много везано са ставом који ће заузети Роскосмос, говори директор пројекта Борис Моруков.
Предлози су формулисани и упућени. Треба да се донесе одлука, да се разради конкретни програм, почев од припреме. Свака варијанта ће нам одговарати, спремни смо да радимо и сами. Ако буде постојала међународна сарадња, биће врло добро.
Идеално би било да се искуство понови у новом руском модулу који ће се наредних година упутити на МКС и већ сада да се он припрема у том циљу, размишља Борис Моруков. Мада тешкоће се све једно не могу избећи. На пример, са истом том везом, наставља експерт.
Како да се реализује доступ комуникацијама. То да ће он бити за разне чланове посаде различит већ наводи на опрезност. А у сервисирању станице мислим да треба да учествују сви. Треба променити алгоритам управљања станицом, удаљити се од надзора са Земље, што је сложено учинити. И треба летети даље.
Пројекат је технички сложен, слаже се коментатор листа Новости космонаутике Игор Лисов.
Треба оградити извени део МКС. Сместити тамо посебну посаду и дати тим људима да бораве више или мање аутономно у односу на преосталу станицу. Треба имати у том делу све системе за одржавање живота. У другом делу такође. Технички то може да се организује, али станица ће бити лишена резрве за ове системе. Сада они подржавају један другог. Ако се поквари тоалет у америчком сегменту, иду у наш и обрнуто.
Само по себи увећање рока лета до 500 дана не треба да изазива проблеме: скоро исто толико, 437 дана, провео је у космосу Рус Валериј Пољаков и сачувао здравље. Посада станице срачуната на 6 особа могла би логично да се подели на пола: троје раде по стандардном програму а троје у експерименту.
По речима директора Института за медицинско-биолошке проблеме Игора Ушакова, партнери Русије у пројекту МКС схватају важност орбиталне етапе имитације лета на Марс. Постоји нада да ће до краја рада МКС 2020. године слични експерименти у изсвеној мери бити изведени.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- МКС
- космос
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »