BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТРС испалила нови пуцањ у "срце бораца"

РТРС испалила нови пуцањ у
25.04.2012. год.
Антисрбском филму "Пуцањ у срце", који је недавно након емитовања у програму Радио-телевизије РС изазвао велико незадовољство код борачке популације у Србској, претходио је и одстрел двадесетак бораца и ратних војних инвалида запослених у Служби преноса и емитовања програма (ПЕП) овог јавног сервиса.

Бивши борци ВРС који су стварали некадашњу СРТ, а касније и РТРС, отпуштени су крајем децембра прошле године, а већина њих су били једини запослени у својим породицама.
Бивши радници најављују да ће своја права потражити на суду, а подршку су затражили и од Борачке организације РС.
- "Пуцањ у срце" смијешан је филм у односу на драме које смо ми проживљавали - прича један од отпуштених радника ПЕП, који тврди да је незаконито добио отказ, јер његово радно мјесто није угашено.
- Од Нове године нити спавам нити живим како треба, а откази су нам уручени уочи Нове године, кад због нерадних дана нисмо имали могућност да било кога позовемо и затражимо помоћ, тако да за ову нашу трагедију нико у јавности није ни сазнао. У РТРС сам вукао за пет људи, себе сам ту дао и оставио, долазио сам и кад сам био слободан и кад год је требало било шта да се уради, а видите шта сам дочекао - прича један од отпуштених радника.
Према његовим сазнањима, отпуштено је 25 људи након нове систематизације у РТРС.
- Наводно је урађено неко тестирање и бодовање, а према њиховим критеријумима ми нисмо испунили норму и отпуштени смо, мада то по мом мишљењу нема везе са мозгом. Више од 20 људи који су отпуштени овдје је радило дуже од 15 година. Нису имали никад никакав проблем, нити једну једину грешку, већ је једноставно све уређено тако да се пола сектора ПЕП остави без посла, а најмање је било битно ко ће отказ и како добити - рекао је за "Фокус" овај бивши радник РТРС.
Он је додао да објекат на којем је радио по систематизацији није угашен и да је на исти начин још најмање десет његових колега на објектима Козара и Удригово остало без посла.
- На та мјеста су пребацили друге људи с других објеката који су по њиховој причи имали боље резултате од нас. Нас су отпустили, а оне чија су радна мјеста угасили, пребацили су на наша радна мјеста - тврди наш саговорник.
Он пита зашто их нису распоредили на друга радна мјеста према новој систематизацији.
- Радио сам у Сектору ПЕП РТРС од 1997. године. Пуне четири године стажа ми нису признали и то је чиста крађа, а у радном односу сам био десет година. Своја права ћу потражити путем суда, а неке колеге су покушавале да се жале. Чуо сам да је отпуштено 18 бораца прве категорије. То је срамота - каже отпуштени радник.
Да ствар буде гора, овај радник каже да су их непосредно пред отказе шефови увјеравали да они који су социјално угрожени и који би отказом постали социјални случајеви, неће бити отпуштени, као ни борци.
- Међутим, десило се сасвим супротно и то нико није ни разматрао када су нас истјерали с радних мјеста - каже бивши радник ове медијске куће.
Додаје да је ожењен, има малољетно дијете, а по занимању је електроенергетичар и био је квалификован за своје радно мјесто. На то, каже, нико није гледао, јер је он остао без посла, а на радим мјестима остали су машинци са средњом стручном спремом.
Предсједник Борачке организације РС, Пантелија Ћургуз, након отпуштања бораца и ратних војних инвалида из Јавног сервиса послао је писмо генералном директору РТРС, Драгану Давидовићу, у којем је затражио да борци и инвалиди Одбрамбено-отаџбинског рата буду враћени на посао.
- Један од радника, демобилисани борац, који је с три брата учествовао у рату, од којих је један погинуо, а други је тешки ратни војни инвалид, отпуштен је и затражио је од мене помоћ. Тај човјек је био командир чете и недостају му три године до пензије. Предсједник Предсједништва БОРС, Дражан Перендија, и ја и усмено и писмо смо контактирали руководство ове медијске куће, али немам још повратне информације и затражићу их још данас. Ако не буде био услишен наш захтјев да се врати посао људима који су са пушком у руци бранили Републику Српску, а самим тим и нашу српску телевизију, ми ћемо јавно одреаговати на те околности и тражити одговорност првих људи у систему у РТРС, јер је то понижавање људи који су несебично дали себе за одбрану Републике - поручио је предсједник БОРС.
Ћургуз је упитао да ли би данас имали РТРС да није било ових бораца, који морају имати приоритет при запошљавању.
- Ако неко има другачији приступ, онда он није добронамјеран ни према тим људима ни према РТРС, ни према Републици Србској. Ако је неко отпуштен, а није му угашено радно мјесто, то је недопустиво. Ствар је још гора ако је ријеч о учеснику рата. Осим овог, има и других примјера гдје су запослени демобилисани борци на маргини дешавања, гдје им се покушава наудити као да то неко намјерно ради - закључио је Ћургуз и позвао све отпуштене борце и ратне војне инвалиде да се јаве у БОРС како би се заједнички припремили и јавно и на сва звона на конференцији за новинаре прозвали одговорне за ово стање у РТРС.
Генерални директор РТРС, Драган Давидовић, јуче није одговарао на наше телефонске позиве, а његова секретарица кратко нам је саопштила да је он на састанку.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник је користио своја овлашћења за именовања у последњем тренутку, тврди бивши лидер странке Национални савез


Јуче су се интернетом проширили снимци из северних региона Сирије, где су локални становници почели да нападају турске војнике који су окупирали подручја која се граниче са Турском.

Дмитриј Песков је, међутим, нагласио да је „Орбан познат као политичар који уме да брани интересе своје земље на прилично тежак начин“


„Бар у погледу председниковог вршења његових основних уставних овлашћења, овај имунитет мора бити апсолутан“, наводи се у пресуди


Посредници би могли да помогну у постизању трајног решења са Москвом, изјавио је украјински лидер


Остале новости из рубрике »