BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Три велике државе поиграваjу мишићима на фону пустих острва

Три велике државе поиграваjу мишићима на фону пустих острва
25.04.2012. год.

Русија и Кина су у недељу почели заједничке шестодневне маневре ратне морнарице у Жутом мору код источне обале Кине. Маневри су се временски поклопили са новим заоштравањем територијалног спора између Кине и њених суседа, посебно Филипинима и Вјетнамом.

Предмет спора су пуста острва и атоли у Јужно кинеском мору, који се налазе у зони веома богатих подводних налазишта нафте и гаса.

Шест земаља југоисточне Азије имају аспирације на острва архипелага Спратли у Јужно кинеском мору, где су откривена богата налазишта нафте и гаса. Та чињеница стално проузрокује пораст затегнутости у овом региону и покушаје окупације острва, коралних рифова и спрудова.

Средином априла, конфликт између Кине и Филипина умало се није претворио у отворени војни сукоб. Војни брод филипинске Ратне морнарице открио је у близини рифа Скарборо – његов кинески назив је острво Хуанјан – кинеске рибарске бродове. Ускоро су пристигли бродови обалске страже Кине који нису дозволили филипинцима да их заплене.

У случају отвореног војног сукоба са Кином, Филипини не би имали никакве шансе, међутим они су стари савезници САД, који су их и подржали у овом територијалном спору тако што су упутили у овај регион борбене бродове и јединицу маринаца. У исто време тамо су започети заједнички војни маневри морнарица горе наведених земаља уз учешће Јапана, Аустралије и Јужне Кореје.

Разуме се да Кина није била вољна да се повуче и обавестила је о почетку маневара у спорним водама. Не би у томе било ништа зачуђујуће, уколико се у целу ситуацију неочекивано није укључио трећи играч – Русија.

Москва и Пекинг формално нису савезници, али заједнички одржавају маневре у опасној близини снага ратне морнарице САД, притом Кина је упутила преко 4000 војника и 16 бродова, од којих је 5 ракетних разарача, 5 ракетних фрегата, 5 ракетних чамаца, брод подршке и брод војне болнице. На страни Кине у маневрима су заступљени и 13 авиона и 5 бродских хеликоптера.

Русија је упутила четири борбена брода Тихоокеанске флоте: ракетну крстарицу „Варјаг“, велике противподморничке бродове „Адмирал Виноградов“ и „Маршал Шапошников“; као велики противподморнички брод  Северне флоте „Адмирал Трибуц“. У региону се налазе и бродови подршке „МБ-37“ и „Печенга“.

На тај начин, код обала неколицине ненасељених острва у Пацифику настала је невиђена гужва – тамо су се нагурали војне морнарице седам држава, од којих су три – велике државе.

Притом и Москва са Пекингом, и Вашингтон са савезницима уверавају да су њихови маневри били унапред планирани, и нису претња и немају везе са територијалним спором.

У таквим изјавама, нема сумње, има доста лукавости, али је очигледно и то, да три великих играча у овој конфликтној ситуацији имају своје циљеве.

Што се Кине тиче све је мање-више јасно: њена жеља да стави под контролу богата налазишта ако нису наизглед, на неки начин поштена, онда су у сваком случају је разумљива. Осим тога Пекинг високо поштује свој значај, и у датој ситуацији му не одговара да се повуче.

Учешће Русије у овом необјављеном конфликту на први поглед делује чудно: Москва у сваком случају не може да претендује на овај нафтоносни регион. Али Русија има, можда и не толико очигледне, међутим не мање важне резоне: прво, да напомене свету, да је она такође велика држава и да је  у стању да решава војно-политичке задатке у било којим деловима света, а друго, и то је основно, да демонстрира - да Москва и Пекинг уопште нису стратешки супарници и потпуно су способни на сарадњу и „експлозивним“ ситуацијама.

Али најзанимљивији је аспект конфликта и мотивима САД. Сасвим скоро је Пентагон најавио план повећања снага у Азији. У складу са новом одбрамбеном стратегијом, коју је презентирао председник Барак Обама почетком године, Сједињене Државе врше премештање својих снага у свету. Тако је било саопштено о незнатном смањењу европског контингента америчких снага, али истовремено границе Европске заједнице, као и блискоисточни регион, биће ојачани противракетном одбраном.

Посебан аспект војне стратегије тиче се прерасподеле снага у корист Азијског и Пацифичког региона. У штампи су већ изнете претпоставке, да ће на размештање система противракетне одбране у Азији  Кина одреаговати на такав начин, да ће се протести Русије чинити као „обична играрија“.

Можда је данашња војнопоморска гужва у једном засебно узетом делићу Пацифика почетак великог конфликта, али не око малих и беспомоћних Филипина него на релацији САД – Кина.

А Русија, својим посредним учешћем у локалном конфликту, једноставно паметно користи повољну прилику, да не би остала по страни у предстојећој великој игри.



  • Извор
  • Голос России, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА