Нови корак на путу јединства и стваралачке изградње
У братској православној Србији је од 14. до 23. новембра 2997. године с пријатељском радном посетом боравила делегација представника руске војно-родољубиве заједнице. То је већ друга посета у овој години, што сведочи о томе да ће везе између наших народа у тој важној области и даље јачати и развијати се.
У стари српски град Крагујевац су на позив Соколске организације на прославу њене стогодишњице стигли представник Удружења војно-родољубивих клубова «Стег» из Москве Александар Кравченко, руководилац организације «Лад» (слога) из Новосибирска Андреј Каримов, атаман Савеза Верних Козака из Кијева Алексеј Селиванов и представник Свевелике војске Донске Леонид Маслов. Соколска организација је најстарија организација у Србији која се бави родољубивим васпитавањем, и зато су соколи имали о чему да попричају са својим руским колегама. Али, прво је одржана прослава која је широко обележена и на државном нивоу. Тако су, на пример, основне трошкове боравка руске делегације сносиле градске власти Крагујевца. У прослави су учествовали епископ Шумадијски Јован, представници амбасада Чешке и Словачке и делегација Сокола из Словеније. Славље је посетио Његово Височанство Престолонаследник Принц Александар Карађорђевић са супругом Принцезом Катарином. Присуство руске делегације је било од огромног значаја за крагујевачко Соколско друштво. Први пут после 1941. године је остварен контакт између српских и руских сокола. Старешина Савеза Руских Сокола је упутио поздравно писмо руководиоцу српских Сокола Јевђи Јевђевићу. То писмо је прочитано на прослави и имало велики одјек. Сем тога, Алексеј Селиванов, атаман Верних козака је, такође у присуству многобројне публике и високих гостију, уручио руководиоцу српских Сокола икону Покрова Пресвете Богородице и награду од атамана Свевелике Војске Донске г-на Водолацког, што је оставило врло повољан утисак. На свечаностима су, осим званичног дела, приказане вежбе соколске гимнастике у извођењу деце.
Соколски покрет у Србији је зачет 1882. године када су Тодоровић и др Владан Ђорђевић у Београду основали гимнастичко друштво које је 1891. године преименовано у соколско. Убрзо се отварају друштва у Крагујевцу, Шапцу и Нишу. На I Соколском Сабору у Новом Саду на Видовдан 1919. године свечано је проглашено обједињавање сокола у Соколски Савез Срба, Хрвата и Словенаца. Југословенски Сокол је крајем 1933. године бројао 942 друштва и 1.192 сеоске стотине, с укупно 271.376 чланова. Југословенско и српско соколство је увек представљало и представља важан ослонац државности.
Процеси православног војно-родољубивог васпитавања у Русији врло су заинтересовали представнике различитих друштвених организација у Србији. То занимање је још порасло после приказивања кратког филма који је снимио руководилац Новосибирске војно-родољубиве организације «Лад» Андреј Каримов о војно-родољубивом логоровању «Сибирска застава» (сибирска караула) које се редовно одржава у Новосибирској области. Изузетно је занимљиво и искуство рада Андреја Каримова и организације «Лад» којој је на челу у области војно-родољубивог васпитавања. «Лад» у својој методици васпитавања деце и малолетника спаја традиционални козачки фолклор и традиционалне козачке војне игре и забаве, складно све то обједињавајући у душама деце и малолетника, и самим тим васпитавајући их као праве родољубе своје земље. Организација «Лад» систематизује и шири своје искуство, објављујући различите методичке дискове и касете. Српску страну су такође заинтересовала методичка достигнућа «Лада» у тој области. Сем тога, српско друштво «Свибор» на чијем челу је Радивоје Радуловић бави се реконструкцијом средњовековних српских борилачких вештина, те је зато искуство сличног рада у Русији и њих изузетно занимало.
Андреј Каримов се као представник система Рјабкоа сусрео са представником истог система у Србији Александром Костићем. Каримов је одржао краћи семинар за Србе који упражњавају систем руске борилачке вештине М. Рјабкоа. Представници тог система у Србији су такође врло заинтересовани за продор и ширење руских борилачких вештина у Србији.
Општа ситуација у Србији је повољна за развој војно-родољубивог покрета који је тренутно у почетном ступњу развоја и очито да ће контакти посредством пројекта «Стег» знатно убрзати те процесе.
Новембарска посета руске делегације је извела на нови ступањ сарадњу између Русије и Србије у области војно-родољубивог васпитавања. Срби су добили могућност да се сретну и поразговарају са представницима најразвијенијих руских војно-родољубивих структура, што је довело до пораста занимања српске стране за ту друштвену појаву. Чланови руске делегације су се са своје стране могли ближе упознати с најстаријом врстом војно-родољубивог васпитавања -- Соколством. Може се претпоставити да стојимо на прагу настанка мреже војно-родољубивих организација у Србији које ће у свом раду користити методику различитих руских војно-родољубивих клубова, што ће се са своје стране повољно одразити на стање самог српског друштва и на ниво руског утицаја како у Србији тако и на Балкану у целини.
- Извор
- Српска РУ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »