Руско-кинески маневри у Жутом мору
Руски и кинески морнари приступају увежбавању заједничких маневарских акција у Жутом мору. Вежбања „Морска интеракција 2012“ почиње 22. априла и трајаће до 27. априла. У вежбањима ће учествовати укупно 20 војних бродова и помоћних пловила, као и авијација. Преговори између морнара двеју земаља одвијаће се на руском језику.
Руски и кинески морнари имају велико искуство у организацији безбедне пловидбе у Аденском заливу. То значи да ће током вежбања имати прилику да покажу своју вешину. То се посебно односи на умеће праћења и ослобађања заробљених пловила. Ако се користи војна терминологија, циљ маневара јесте имперабилност, тј. оперативна компатибилност, каже заменик начелника Центра за стратешке проблеме Азије и Шангајске организације за сарадњу Анатолиј Клименко.
„Као што је познато Жуто море, Јужно кинеско море и читав јужни део Индијског океана су зона где су активни пирати. Ако се гледа из шире перспективе, постоји и Шангајска организација за сарадњу у којој су Русија и Кина, као и остале чланице, стратешки партнери. Повеља Шангајске организације као један од својих задатака наводи борбу против тероризма, сепаратизма и екстремизма.“
Заједничка вежбања обично организују земље које су у односу пријатељства. Али уз то требало би узети у обзир и чињеницу да Русија није војна савезница Кине, каже главни уредник часописа „Национална одбрана“ Игор Коротченко.
„Кина, исто тако, себе не сматра војном савезницом Русије. Зато се не може говорити о томе да наше војске могу учествовати у неким војним операцијама. Али у оквиру партнерске интеракције желимо мир и стабилност на нашим границама. Одржавање заједничких вежбања и војних консултација има позитиван утицај на динамику односа између Москве и Пекинга.“
На челу руске групе налази се главни брод Пацифичке флоте, крстарица носач ракета „Варјаг“. Опремљен је вишенаменским ракетним комплексом који омогућава да се гађају водени и копнени циљеви који се налазе на великој удаљености од брода. Крстарица такође располаже са реактивним комплексима за бацање бомби, торпедним апаратима и неколико артиљеријских комплекса различитог калибра и намене. Групу чине 3 велика брода за пресретање подморница, један танкер и два шлепера.
Планом маневара су предвиђени различити сценарији заједничких акција две флоте. Руски и кинески бродови ће увежбати обнављање резерви на пучини, заједничко форсирање опасних подручја, гађаће морске и ваздушне циљеве, организоваће заједничку спасилачку операцију и пружиће помоћ броду у невољи. По завршетку свих фаза вежбања „Морска интеракција 2012“ руски и кинески морнари одржаће импресивну морску параду у акваторији Жутог мора.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »