BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто Кина иде на Арктик?

Зашто Кина иде на Арктик?
22.04.2012. год.

Кина припрема пету експедицију на Арктик. Извештаје о плановима за изградњу другог ледоломца, дао је заменик директора Центра за поларна истраживања Државне океанске  управе Чен Лисин,  и додао да ће овај бити бољи од претходног.

Ледоломац, запремине 8000 тона и могућношћу пловидбе до 20.000 наутичких миља, моћи ће да  пробије лед дебео пола метра. У последњих неколико година, Кина и друге азијске земље показују повећано интересовање за Арктик, што је сасвим природно, наглашава стручњак Института Арктика и Антарктика у Санкт Петербургу, Сергеј Прјамиков:

„На Арктику, ради не само Кина, већ и јапански стручњаци. Кореја је већ изградила нови ледоломац, који ће радити у Северном леденом океану. Наравно, Кина, како би боље предвидела услове за економски развој, и треба да буде заинтересована за процесе на Арктику. Они су отворили станицу на Шпицбергену, као и других 10 земаља Арктика и не-Арктика.“

Чињеница да Арктик интересује многе земље, је потпуно разумљива, каже већина стручњака. У блиској будућности, утицај Арктика на глобалну економију ће се у великој мери изменити, изјавио је саветник Института за савремене међународне студије Аљона Волохова:

„Интензивно се топи лед, а рута Северог мора могла би да се користи доста времена током године. У будућности, она ће генерално моћи да се користи током целе године. Кинези су веома заинтересовани да користе ову руту, како би трговали са нама и са европским земљама.“

Постоји још један аспект интереса Кине на Арктику - богато извориште ресурса, посебно шкриљци. Подела ове "нафтне и гасне пите" тек предстоји. То се пре свега односи на пет арктичких земаља: САД, Канаду, Данску, Норвешку и Русију. Активности у овој области могу донети зараду у будућности, рекла је Аљона Волохова:

„Постоји међународна комисија која се бави пословима Арктика. Кина у тој комисији има за сада статус посматрача, а она заиста жели да постане члан овог одбора. Сада се дакле, ради  на томе, у земљама у окружењу  Арктика, како би на следећем састанку одбора, Кина постала чланица комисије.“

Кина је спремна да дође на Арктик, и присуство великог ледоломаца кинеске флоте је од помоћи. За сада је флота мала – свега два брода, али ако наставе да раде тим темпом,  временом, Кина ће ухватити корак са Русијом -  власницом највеће „ледене“ флоте.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Бивши председник је изјавио да ће „решити” украјински сукоб и пре ступања на дужност


На запорошком правцу коначно је узето под контролу насеље Загорноје, одакле су ОСУ истеране прошле године. Руске јединице су напредовале кроз греде на југу и истоку, након чега су...

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА