BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин о плановима за освајање Антарктика

Путин о плановима за освајање Антарктика
22.04.2012. год.

Руски премијер Владимир Путин састао се са руским научницима, који су први продрли у језеро Восток, скривено под слојем антарктичког леда дебљине  готово 4 километра. Истраживачи су представили свој рад, а новоизабрани председник је обећао да ће наставити да подржава истраживања на Јужном полу.

Владимир Путин, који је на челу Одбора повереника руског географског друштва, коначно се лично састао са члановима експедиције  који су успели да се пробију до реликтног  језера Восток.

„Желео сам лично да вас поздравим и честитам успех – за то што сте стигли до реликтног језера. Дуго сте радили - 20-ак година, то је велики посао и велики успех.“

У фебруару, научници су продрли у  језеро  Восток, скривено под слојем антарктичког леда дебљине  готово 4 километра. Језеро је добило име у част руске антарктичке станице. Ово је јединствени водени екосистем који је био изолован од  Земљине атмосфере и површинске биосфере током милиона година. Научници процењују да је тај реликтни резервоар  стар 15 до 20 милиона година. Током бушења дубоких бунара - ледени стубови, пружају увид о климатским променама на планети током стотина векова. Већ сада, научници су дошли до закључка да тренутно глобално загревање - није резултат природног стварања ефекта стаклене баште, изјавио је Владимир Липенков, шеф Лабораторије за климатске промене и животну средину са Арктичког и антарктичког истраживачког института.

„Ми сада имамо ситуацију када једноставно убризгавамо гасове. И ако погледамо у прошлост, првенствено се температура мења, а затим се мења концентрација гасова стаклене баште, који доводе до раста температуре. То је след догађаја - то је такође једно од достигнућа током ове експедиције.“

Изучавања овог језера и леда који га покрива, ће нам показати како би човечанство требало да реагује на временске аномалије, и како да промени своју политику заштите животне средине. То је оно што је изјавио Владимир Путин:

„Не само да смо потписали, већ смо и ратификовали Кјото протокол. Међутим, активност многих индустријализованих земаља има значајан утицај на климу. Најзначајнији утицај  имају САД, Кина и Индија. И сви имају своје мишљење. Дакле, пре него што Руска Федерација  на себе преузме одређене обавезе у вези са будућношћу и активношћу своје индустрије и економије, морамо постићи заједничко разумевање и заједнички приступ, којим ће се човечанство руководити приликом доношења одлука. Јер, ако поједине земље донесу одлуку, а главни емитери гасова стаклене баште остану ван овог процеса, резултата неће бити. И ваш посао да се доносе одлука на међународном нивоу је од примарног значаја.“

У мају, научно-истраживачки брод „Академик Фјодоров“ ће се вратити са Антарктика са првим узорцима воде језера Восток. Испитивање узорака воде ће трајати најмање годину дана. Рад на станици на Антарктику ће се  ширити. Владимир Путин је предложио изградњу нове писте,  комплекса за презимљавање и обнављање флоте.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације су дроновима напале Вороњешку област према неким извештајима, у Олховачком округу гори складиште муниције.


Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да сви предлози треба да узму у обзир „стварно стање ствари на терену“

Француски лидер Емануел Макрон изразио је жељу да „настави дијалог“ са руским председником Владимиром Путином


Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов

Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима


Руске трупе су извршиле ударе на украјинске индустријске објекте у Одеси: вероватно је погодак био у области фабрике тешких дизалица Крајан. Заузврат, ОСУ су поново напале територију Ростовске области...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА