У КНДР не треба очекивати кардиналне промене
Још једна балистичка ракета налази се на полигону Тончан одакле је 13. априла КНДР неуспешно лансирала ракету „Унха-13“, преносе јужнокорејски извори. Ово лансирање је изазвало осуду у целом свету и захтевање Савета безбедности УН од КНДР да обустави све ракетно-нуклеарне програме. Северна Кореја је у одговор поништила договоре о мораторијуму на нуклеарна испитивања који је пристала да уведе у фебруару у размену за помоћ САД у намирницама.
Да ли треба очекивати ескалацију напетости у региону? Шта ће бити са севернокорејским атомским програмом? Како ће се одвијати односи између Пјонгјанга и водећих играча у региону? Све што руководство КНДР чини у последње време, укључујући и лансирање ракете, има за циљ очување режима, сматра амерички стручњак, научни сарадник Брукинсовог института Роберта Коен:
„Успешно лансирање ракете допринело би еластичности лидера Северне Кореје и учврстило би његову везу с војницима. Најближа перспеткива ће показати колико је Ким Џонг Ун данас самосталан у свом деловању. Али, засад он не може да одступи од воље покојног оца. Лансирање сателита планирао је још Ким Џонг Ил.“
Руски стручњак, научни сарадник Центра за корејска истраживања ИДВ Константин Асмолов, напротив, сматра да је лансирањем ракете Северна Кореја проверавала односе САД и светске заједнице према њој, јер Пјонгјанг тврди да је ракета носила метереолошки сателит, који је неопходан за развој пољопривреде, а сви имају право на миран космос:
„За решавање проблема севернокорејског нуклеарног програма обе стране треба да начине корак ка зближавању. Потребно је да сви учесници испуњавају постигнуте споразуме. Сад Запад има апсолутно једностран поглед на Северну Кореју коју замишља као пакао на Земљи. Зато се и преговори воде у стилу ултиматума и то доводи само до оштрих реакција севернокорејске стране.“
Руски и амерички стручњаци се слажу у томе да у скорије време неће доћи ни до каквих промена, ни у КНДР, ни у односу светске заједнице према њој.
Роберт Коен сматра да у наредних неколико месеци нагле промене нису потребне ниједној од заинтересованих страна. У САД и Јужној Кореји у току је изборна кампања, у Кини – смена власти и нико не жели да ситуација „искочи из колосека“. Зато ће међународна заједница покушати да одржи status quo према КНДР.
Ни Константин Асмолов не види основе за радикалне промене у Северној Кореји:
„Сва колебања се одвијају у оквиру одређеног коридора. Јер, ситуације, кој есу изазвале свеопшту осуду, као што је лансирање балистичке ракете 13. априла дешавале су се и 2006. и 2009. године. Могуће је да ће бити још гестова, да ће Северна Кореја још демонстрирати своју моћ и непопустљивост, али је реакција свих снага апсолутно предвидива. Јер тренутни statusquoодговара свим играчима на светској сцени.“
Вест о припреми још једног лансирања севернокорејског сателита потрђује да ће се ситуација развијати по сценарију из 2009. године.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- СевернаКореја
- СБ
- УН
- нуклеарно
- маневри
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »