Томаш-Економска криза неизбјежна и представља већу пријетњу од политичке
Уколико власти БиХ не ограниче потрошњу и не почну подстицати производњу, економска криза је неизбјежна и биће већа пријетња опстанку БиХ од садашње политичке кризе, упозорио је професор Економског факултета у Бањалуци Рајко Томаш.
Томаш је истакао да је садашњи општи раст цијена проузрокован већим бројем фактора, због чега је потребан различит спектар мјера којима би био заустављен њихов раст.
"Земља у којој се годинама увози много више него што се производи, у којој јавна потрошња расте брже од друштвеног производа, а лична потрошња брже од продуктивности рада, у којој не постоји макроекономска политика и готово нема робних резерви, и гдје политичка криза нагриза темеље друштва не може имати стабилне цијене", истиче Томаш у интервјуу за "Независне новине".
Он је поручио да власти на општинском, кантоналном, ентитетском и државном нивоу треба да преиспитају колико су од увођења ПДВ-а до данас допринијеле гомилању притиска на раст цијена одобравајући поскупљења различите робе и услуга из своје надлежности.
"Протеклих година ми економисти, истина мањи број, упозоравали смо на могућност настајања оваквог стања у БиХ. Званичници су одговарали да до раста цијена не може доћи јер Централна банка, функционишући као монетарно вијеће, обезбјеђује стабилност цијена. Данас они ћуте", додао је Томаш.
Коментаришући колико се политичка криза одразила на економска кретања у БиХ, Томаш је истакао да политичка криза у БиХ показује да ово друштво није интересно интегрисано.
"Да јесте, не би се могло десити домаћим властима, а и међународним представницима да прибјегавају политичким мјерама које ће угрозити економски систем. Нажалост, овдје још није изграђен осјећај за реакције тржишта, него се `пуца` као на пролетерским барикадама. Свака недипломатска изјава, нетранспарентан потез, а поготово озбиљнији политички сукоб утичу на економију", тврди Томаш.
Говорећи о иницијативама за укудање ПДВ-а на основне животне намирнице, лијекове, храну за бебе, ортопедска помагала и слично, Томаш је рекао да оне долазе у вријеме најжешће политичке кризе и пред предсједничке изборе у РС, тако да је већ оцијењена као предизборни трик.
"Лично мислим да у овом моменту није добро мијењати успостављени систем ПДВ-а, јер то неће битније промијенити положај сиромашних, а нарушиће неутралност ПДВ-а у одређивању релативних односа цијена и то у врло незгодном социјално-економском амбијенту", оцијенио је Томаш.
Он је додао да су ефекти укидања ПДВ-а на неке производе апсолутно врло мали на мале дохотке какве имају најсиромашнији, јер њима се не може озбиљније помоћи без конзистентне социјалне политике утемељене на буџетским трансферима.
На питање како је могуће спријечити инфлацију у БиХ, Томаш је нагласио да ту морају да интервенишу власти из робних резерви, контролом марже, ограничењем јавне потрошње, везањем раста плата за раст продуктивности рада, стимулисати раст домаће производње, стимулисати извоз и дестимулисати увоз.
"Било би врло корисно да Влада РС и Влада Федерације, а и Савјет министара, хитно усагласе заједнички програм стабилизовања стања на тржишту. То би охрабрило грађане да одустану од психолошке тражње, а мјере власти на регулисању понуде и тражње обезбиједиле би услове за одржавање стабилности цијена", поручио је Томаш.
Он је додао да би се тиме послала и снажна порука страним инвеститорима да у БиХ постоје власти које знају и могу да држе ситуацију под контролом.
"Стабилније цијене биле би и бољи амбијент за рјешавање политичке кризе", закључио је Томаш.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »