Прогнозе земљотреса ће бити прецизније
Кроз неколико година ће научници моћи да дају прецизније краткорочне прогнозе земљотреса, у том се смеру води велики рад. Руско-британска научна група покушава да створи посебан сателитски систем TwinSat, који ће моћи да препозна и најраније сигнале природних катастрофа.
Савремена наука последњих година је много напредовала, међутим, без обзира на њена достигнућа, предвиђање земљотреса је један од најтежих задатака за научнике. Токио, Сан-Франциско, Џакарта, Ереван и Сант-Јаго – то није пун списак градова, који из свог искуства знају о наглој и разорној снази Земље. Иначе, дешавало се, да су катаклизме биле прорачунате неколико година пре него што се десиле. Рецимо, московски научник Алексеј Љубушин из Института физике Земље је још 2008. године предвидео јапански земљотрес у марту 2011. године.
Све савремене прогнозе земљотреса се базирају на статистици, те не могу да предвиде тачно време катаклизме, - објашњава шеф лабораторије прогнозе сејзмолошке опасности из Института физике Земље Алексеј Завјалов.
Када посматрамо неки предзнак, то не значи да ће за годину дана обавезно доћи до земљотреса. То само значи да вероватноћа земљотреса износи 70 одсто. До земљотреса може доћи не за годину дана, већ за 6 месеци или две године.
За прецизне прогнозе је потребна пуна слика свих природних сигнала – од кретања зељине коре све до података о променама састава воде и водостаја у рекама и језерима.
Неки слабо истражени знаци земљотреса се појављују две-три недеље пре саме катаклизме. То су највреднији подаци јер пружају време за организвану евакуацију и превентивне мере.
Претпоставља се да ће руско-британски систем TwinSat препознавати све битне сигнале земљотреса, што ће омогућити да се рачуна на потпунију слику, - прича сеизмолог Вмиталиј Чмирев.
Задатак TwinSat је идентификација знака припреме земљотреса, поуздано њихово издвајање из осталих сметњи. Планирамо да створимо мрежу обсерваторија у зонама сеизмичког ризика. Анализирајући сателитске податке и опсервације на земљи желимо да систематизујемо све податке о сигналима земљотреса.
Космички апарати TwinSat ће остваривати систематски мониторинг сигнала земљотреса и одмах преносити их копненим станицама. Додуше, за сада је то само истраживачки пројект. Он ће прорадити пуном снагом тек 2018.-2019. године. За њега су заинтересоване земље, које се налазе у трусном подручју, као што су Јапан, Филипини и Индонезија.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »