BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Православна црква слави Цвети - Улазак Господњи у Јерусалим

Православна црква слави Цвети - Улазак Господњи у Јерусалим
08.04.2012. год.

Улазак Господњи у Јерусалим се спремају да обележе православни верници. Празник Цвети се традиционално слави недељу дана пре Ускрса.  Овај празник подсећа на Јеванђеоске догађаје од пре две и нешто хиљаде година.

У Јеванђељу пише да је мање него недељу дана  пре смрти на крсту и Васкрснућа Исус Христос  стигао је у Јерусалим. Међутим, свечани Улазак Господњи у Јерусалим није само сећање на догађаје свете историје, - каже православни свештеник Дмитриј Першин.

Цвети је сећање на то да је Христос на младом магарцу ушао у Јерусалим, свестан својих будућих патњи. Народ Му је  бацао под ноге одећу и палмове гране, дочекавши Њега, који је ишао на смрт. Традиција обележавања празника Цвети је давна. Међутим, данас нам је важно дочекати Христа другачије. Морамо да се потрудимо да тог дана прођемо свој пут усусрет Христу – пут кајања, пут љубави, да би  Господ ушао у наша срца, да  би ми постали Јерусалим, у којем ће Господ бити и у земаљском животу, и у вечности.

У различитим земљама, код различитих народа тај древни празник има свое традиције. У Русији, например, све до средине 18. века  у градовима и селима обавезно су се одржавале свечане поворке на челу са архијерејима и свештеницима, који су јахали магарце или коње. При томе су животиње за дизгине водили градоначелници. У Москви, например,  сам цар је водио магарца, на којем је седео првојерарх Руске цркве.

Још једна руска особина овог празника  је  освећивање у црквама  врбе, која  у северним ширинама цвета једна од првих. Управо зато се у Русији данашња  недеља зове Врбна, док већина других цркава зове  ову недељу палмовом, - прича  протојереј Вадим Леонов.

Исуса Христа су дочекали у Јерусалиму  палмовим гранама као цара. Тада је народ Израела мислио да  је Исус Христос дошао на земљу да би обновио  Царство Израела и ослободио га од римских окупатора. Тај свечани дочек је био основа да би тај дан верници славили  са палмовим гранама у рукама. У поднебљу Русије  улогу палме игра врба.

Ове године Московљани и гости главног града ће одмах после богослужења моћи да у главном храму земље  - храму Христа Спаса - поклоне највећим хришћанским светињама. После литургије у центар саборне цркве ће бити изнет ћивот са честицом Ризе Господње и Ексером од Крста Господња.

Обе реликвије ће бити приступачне верницима у току недеља дана, а затим ће ћивот однети у Пензенску епархију, где ће верници такође моћи да се поклоне светињама.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА