Голуб за Благовести
У црквеној години је један од најрадоснијих празника - Благовести Свете Богородице. 7. априла православни верници Јерусалимске, Српске, Грузијске, Македонске и Руске цркве славе овај празник. То је један од 12 главних празника, који је посвећен сећању на важан библијски догађај, када је арханђео Гаврилоо донео Богородици вест да ће родити сина, који ће постати Спаситељ света.
Назив Благовести је овај празник стекао тек у 7. веку, мада се он први пут помиње у трећем столећу. У древним црквама се тај дан називао различито - Поздрав Марији, Зачеће Христово, Почетак искуплења, Празник Оваплоћења. Међутим, без обзира на назив, та је свечаност од првих векова хришћанства била једна од најрадоснијих и омиљених од стране свих верника, - испричао је у интервјуу радиокомпанији Глас Русије професор Сретенске богословије протојереј Вадим Леонов.
Свака помесна православна црква има своје традиције прославе Благовести. Међутим, главно је и обавезно – људи долазе у Божији храм, моле се и исповедују, причесте се светим Христовим тајнама. Тај дан се сматра једним од најважнијих. Постоји чак изрека да за Благовести чак ни птице не вију гнездо, мада се у априлу, како је познато, птице враћају с југа, те се труде да што пре направе гнезда.
Од старог доба је у Русији за Благовести било уобичајено ослобађати птице – од ситних чижака и штиглица све до крупнијих птица. Међутим, најчешће су пуштали голубове. Прво зато што је та птица симбол Светог Духа, друго, због тога што се она добро адаптира за променљиво пролећно време. У пререволуционарној Русији пре празника су продавали на пијаци најлепше голубове. У атеистичко совјетско доба је та лепа традиција била изгубљена, обновљена је она била тек 1995. године од стране патријарха Алексија Другог.
Данас у Федерацији спортског узгајања голубова припремају птице за Благовести. Пре него што се вину у небо, голубови имају специјалну обуку, - прича председник Федерације Александар Карелин.
Тренирамо младунчад, која још ништа не знају, нису ни зиму видела. Сада је време променљиво – час сија сунце, час пада снег. Тренирамо их прво од кратког растојања – 500 метара, затим – километар и по, најталентовањије пуштамо на раздаљину 3 и 5 километара. Сваки пут понављамо то по три пута.
Већ скоро у току 2 деценије на дан Благовести Пресвете Богородице после свечане литургије у Благовештенској цркви Московског Кремља патријарх са улаза у цркву пушта неколико десетина голубова. Птице праве неколико кругова над Саборним тргом и обавезно се враћају у свој голубињак.
Ове године ће одмах после Благовести православни верници славити Цвети, те ће настати Страсна седмица – најстрожи пост уочи Ускрса. Тог дана сваки хришћанин се сећа не само последње дане живота Исуса Христа и Његову смрт на Крсту, већ се духовно спрема за Празник над Празницима – Светли Христов Ускрс. РПЦ ће славити Ускрс 15. априла.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- религија
- православље
- празник
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »