Храна за билион долара
У светском рејтингу водећих економских држава је дошло до промена. Кина, која наредних година може да престигне САД у обиму економије, престигла је конкурента у конкретном и важном показатељу – обиму прехрамбеног тржишта. Према подацима за 2011. годину, у Кини је потрошено хране за 971 милијарду долара, шта је много више, него код обично прожрдљивих Американаца. Експерти су уверени да ће се нагли раст тржишта намирница наставити, отварајући нове перспективе за произвођаче и продавце.
Мада то изгледа чудно, Кина са становништвом од скоро милијарду и 340 милиона тек је протекле године могла да пресигне САД, где има четвороструко мање становника. Према статистикама, обим прехрамбеног тржишта у САД-у је износио 915 милијарди долара, док је у Кини износио 971. И то, америчко тржиште се повећало за годину дана за пар процента, кинеско тржиште се повећало скоро за једну трећину.
Пре свега, заостајање Кине је зависило од ниског нивоа прихода становника, развијене натуралне привреде. Међутим, убрзани развој економије, раст градова са милион становника и настанак јаке средње класе утичу и на промене прехрамбеног тржишта, - каже шеф аналитичког оделења ИК Грандис Капитал Денис Барабанов.
Главни је узрок настанак слоја добро ситуираних грађана, који повећавају обим и структуру потрошње. Зато се раст одвија у бржем темпу. Кина је данас у првој фази развоја. Зато је и темпо у скоковима. У Кини није једноставно радити, али западни бизнис тамо ипак долази, јер је тржиште огромно, зато су и могућности велике.
Основни раст прехрамбеног тржишта се одвија на рачун крупних градова. До 2025. године, према прогнозама демографа, у Кини ће бити више од 200 градова са 1 милион становника. Становници Кине све активније напуштају село, те одлазе у крупне градове. То подстиче изградњу супермаркета. Важна је и промена прехрамбених приоритета, - каже руководилац Центра економских и социјалних истраживања Кине Андреј Островски.
Раније су у кинеској исхрани преовладали жито, пиринач, данас је реч о дивљачи и месу. То је изазвало нагли раст производње пољопривредних производа: жита, поврћа, воћа, шећерне трске. Протекле године су цене порасле за 5,3 одсто. Мада је то за Кину много, у оквиру светских тенденција то нису велики показатељи.
У Кини већ раде крупне светске компаније, чија је специјализација трговина на мало. WallMart, Tesco, Auchan отварају десетине радњи. Међутим, кинеско тржиште је још увек далеко од засићености. Додуше, стручњаци тврде да тај процес има и своју негативну страну – високе цене. За многе Кинезе су намирнице у супермаркетима и даље неприступачне.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Кина
- САД
- храна
- производња
- пољопривреда
- цене
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »