Руски клизачи на Азурној обали
У француској Ници стартује првенство света у уметничком клизању. Од 26. марта до 1. априла преко 200 клизача из 55 земаља бориће се за звање најјачих на планети. Русима, после успеха на првенству Европе, предстоји да се сретну са супарницима из Азије и Северне Америке. Пред омладинском репрезентацијом стоји задатак да ојача своје позиције у светској елити пред Олимпијаду 2014. у Сочију.
На Азурну обалу руска репрезентација кренула је без свој лидера – олимпијског шампиона, троструког победника светског првенства Јевгенија Пљушченка. 29-годишњи спортиста, вративши се у спорт после двогодишње паузе, блиставо је освојио првенство Европе у Шефилду. Али после победе изјавио је да ће због повреда пропустити такмичење у Ници. У фебруару клизач је имао операцију, а ових дана је почео тренинге, обећавши да ће наступити у наредној сезони и на Играма у Сочију 2014.
Одуство Пљушченка на актуалном првенству света огорчило је све: и поклонике уметничког клињаза, и стручњаке, па и саме спортисте. Актуални првак света Канађанин патрик Чан, који је себе прогласио новим краљем леда, у интервјуу је више пута говорио да сања да се бори са олимпијским шампионом.
На Азурној обали против Чана ће морати да се бори 18-годишњи Арутр Гачински. Руски навијачи се надају да ће спортиста бар поновити прошлогодишње достигнуће и да ће освојити медаљу првенства света. Пре годину дана у Москви дебитант светског првенства Гачински сензационално је заузео треће место. Истина, у Ници ће бити много више претендената на победничко постоље, истакао је у интервјуу за Глас Русије тренер клизача Алексеј Мишин.
Ако говоримо о супарницима, имам као тренер правило: пре свега спортиста треба да изгуби од себе самог. Најважнији, најопаснији конкурент си ти сам. Други моменат који сам хтео да истакнем је да у савременом уметничком клизању мушка појединачна конкуренција заузима водеће позиције. Највиша конкуренција, најбољи мајстори окупили су се управо у мушком појединачном клизању. Осим звезда из Европе, у Ници ће бити три Канађанина, два Американца, три Јапанца, Кинези. Зато је задатак који постављамо Артуру Гачинском не да освоји неко високо место, већ да уочи предолимпијске сезоне покаже да је претендент на највиша места на светској табели.
Што се тиче женске појединачне конкуренције, Алексеј Мишин је истакао да је она у паду. У том виду сада нема очигледног лидера, зато руске клизачице треба да искористе ову ситуацију, како би заузеле водеће позиције. То могу и Аљона Леонова која је освојила бронзу у финалу Гран-прија ове сезоне и Полина Коробејникова, која је блиставо дебитовала у Шефилду.
У турниру плесачких парова све је предвидиво. За злато ће се борити два северноамеричка пара: олимпијски шампиони 2010. Канађани Теса вирту и Скот Мајор и прваци света Мерил Дејвис и Чарли Вајт из САД. Остали, између осталог и двоструки освајачи сребра на европском првенству Јекатерија Боброва и Дмитриј Соловјов, као и млади пар Јелена Иљјиних и Никита Кацалапов, бориће се тек за бронзу. Њихови главни супарници су домаћини првенства – Французи Натали Пешала и Фабјен Бурза.
У такмичењу парова очекује се традиционални руско-немачки сукоб. На злато претендују три пара одједном: актуални прваци света Немци Аљона Савченко и Робин Шолкови, прваци Европе, Руси Татјана Волосожар и Максим Трањков, као и пар из Санкт-Петербрурга Јуко Кавагути и Александар Смирнов.
На првенству Европе у Шефилду руски клизачи су овојили 7 од укупно 12 медаља. Да ли ће клизалиште у Ници бити исто тако успешно, сазнаћемо ускоро. Прве медаље ће бити подељене упетак међу плесачким паровима и спортским паровима, а у суботу ће бити одређени победници у мушкој и женској појединачној конкуренцији.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »