Пази, религија!
Религија и испољавање вере су угрожени. У различитим државама се огледа стабилна тенденција борбе не само против туђих вероисповести, већ и против сопствених историјских религија. Руски експерти размишљају о томе, чему води протеривање вере из друштвеног живота.
Већ у току неколико година хришћанство се систематски протерује из муслиманских земаља. У Блискоисточном региону је тај процес постао тужна стална реалност. Недавно виши духовни ауторитет Саудијске Арабије, велики муфтија шејх Абдул Азиз бин-Абдула је позвао на рушење свих хришћанских храмова на Арабијском полуострву. Додуше, и хришћанске земље враћају мило за драго – не дозвољавају ношење на јавним местима религиозне симболике и одеће исламиста, ограничавају изградњу џамија, забрањују изградњу минарета.
Борба против религије је до те мере узела маха, да су државе и народи спремни да се боре иначе против вере, независно од конфесије. Ако су раније забрану ношења хиџаба и фереџе од стране жена-муслиманки иницирале владе европских земаља, данас се ситуација променила. Против исламизације друштва почели су да се боре и у самим муслиманским земљама. Покривати главу муслиманским марамама није дозвољено у низу средњоазијских држава, рецимо, у Киргизији, Казахстану и Таџикистану. У борби против религије власти Узбекистана су отишле још даље. У тој бившој совјетској републици не сме се не само носити, већ и купити муслиманска одећа, без обзира на то, што је 90 одсто становништва муслимани.
Не јењава религиозни скандал ни у другом региону планете. Недавно је влада Велике Британије подржала право послодавца да отпушта човека, који отворено носи крст на послу. Предмет је поднет Европском суду за људска права. Иначе, став власти Енглеске према хришћанима није једини у Европи, објаснио је у интервјуу радиокомпанији Глас Русије представник Московске патријаршије у Лондону свештеник Михаил Дудко.
Слични случаји су били у Француској и другим европским државама. Свакако, у свакој земљи је различита ситуација, али таква тенденција забрињава. На крају крајева може да дође до тога да ће религија бити потиснута из сфере јавног живота. Ношеће крстића, а чак и пасивно испољавање религиозних осећања могу бити забрањени. Све то збуњује и забрињава.
Према мишљењу православног свештеника, европске државе би могле да понове трагичну грешку Совјетског Савеза, кад су богоборачке власти на варварски начин уништавале историјску успомену, повезану с духовним и религиозним изворима земље. Познато је да је то све водило не само губитку многих православних светиња од непроцењиве вредности – храмова, црквених утвари, књига, већ и прогањању оних, ко је отворено иступао против агресивног атеизма.
Још једна опасност тоталне забране религије је почетак крвавих и бесмислених религиозних буна, - уверен је председник исламског комитета Русије Гејдар Џемал.
Ништа не учвршћује веру више од прогањања. Например, забрана ношења хиџаба само повећава оданост исламу. Такве акције воде опширним променама. Све почиње од мањих ствари. Данас они забрањују куповину одеће, сутра ће упадати у куће и отимати одећу. Све то води устанку. Забрана хиџаба у 15. и у 20. веку је била повод за масовну буну.
Управо масовне буне и консолидација друштва по питању вере стварају тај религиозни фундаментализам и екстремизам, против којег покушавају да се боре не смо европске, већ и муслиманске земље. Главни разлог је - зашто су у исконским муслиманским земљама почели да иступају против исламизације друштва – бојазан јачања не само духовне, већ и политичке власти религиозних лидера, који са своје стране могу да подстакну свети рат за чистоћу вере против свих.
Што се тиче борбе Европљана против својих духовних извора, главни узрок антирелигиозних протеста се крије у другом, - уверен је руски познавалац религије Алексеј Јудин.
Савремена политичка култура и друштво Европе не знају шта да раде с религијом. Данас се вера претворила не само у културни, већ и политички тренд. Шта да се с тиме ради није уписано у правила савремене политичке игре. Свакако, могуће је истиснути религију. Међутим, то је тактичко, а не стратешко решење. Забране и ограничења не могу да реше тај проблем.
Свакако, - уверен је руски експерт, - религија без обзира на све борбе и забране никада неће нестати их живота друштва. Међутим, она може да постане Дамоклов мач, који ће на крају крајева казнити оне, који га прогањају. Међутим, управо тога се боје и европске, и муслиманске земље, које се боре против религије.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Dima Konsewitch/сс-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
- Повезане теме
- религија
- ислам
- католицизам
- православље
- права
- односи
- сукоби
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »