Црква и актуална уметност: не заједнички став, већ дијалог
Савремена уметност и црква имају заједничко наслеђе и оно може да се осваја само заједничким напорима. Такав је став чувеног руског галеристе Марата Гелмана, који је дао предлог да се обнови дијалог представника РПЦ и актуелне културе.
Између осталог дијалог „са дистанце“ већ је почео. У московској Гелман-галерији од 22. марта ради изложба инсталација на тему иконописних ликова. А московски храм светитеља Николаја на Три горе објавио је да отвара концертно, изложбену салу за омладински стваралачки клуб. Непосредни дијалог у формату округлог стола биће одржан 5. априла у Москви.
Друштво је подељено у оцени хулиганског испада у московском Храму Христа Спаса који је приредила панк-група Гнојни бунт. Младе жене, чланице групе, пришле су цркви и снимиле двоминутни видео са сопственом диско игром под иконама. Затим су у студијским условима на снимак монтирале „протеснту рок-песму“ – са директним провокацијама против премијера РФ и јерарха цркве – и под називом „панк-молебен“ објавиле на Итнеренту. Пошто су девојке биле задржане, истрага је покренула против њих оптужбу на основу кривичног члана и преставнице радикалне уметности сада треба да прођу суђење.
Између осталог, црква није тражила казну и чак је изјавила да у Цркви Христа Спаса после инцидента ништа не треба преосвештавати, тачније није била забележена чињеница изругивања над светињама. Све што црква очекује од учесница скандала је кајање и обећање да надаље неће приређивати сличне испаде. Протојереј Владимир Вигиљански у интервјуу за Глас Русије рекао је:
Црква није агресивна. Она, напротив, покушава да примири људе у свим ситуацијама – политичким, културним, идеолошким, моралним. Она не дели, већ спаја људе, позива на милосрђе, на снисходљивост, брине се о будућности. Црква је трпељива чка према палим, према оним људима који иступају против ње.
Један од иницијатора актуалне обнове дијалога РПЦ и руске актуалне уметности био је Марат Гелман, познат као координатор многих скандалозних изложби. Актуална изложба у његовој галерији, посвећена савременим интерпретацијама иконописних локова, највероватније такође неће наићи на једногласно одобравање. Тим поводом Марат Гелман подсећа:
До 1726. године у Русији није било ни једне слике религиозног садржаја. Али, чак ако је за тебе Јеванђеље неки сиже на основу којег сликаш, то не значи да је твој рад икона. Радови уметника Николаја Геа који су данас изложени у московској Третјаковског галерији и који су били посвећени Исусу Христу, својевремено су били анатемисани.
Присталицом дијалога цркве и актуалне уметности назива себе и Всеволод Чаплин – председник синодалног одељења за односе цркве и друштва Московске патријаршије. Управо он је настојник Храма светитеља Николаја на три горе, где се отвара нови омладински културни центар.
Недавно је у цркви Свете Татјане у оквиру Московског универзитета била одржана изложба актуалне уметности коју је настојних цркве директно назвао меморандумом о намерама да се нађе језик комуникације религије и културе. Следећи корак који ће бити начињен ускоро Марат Гелман је формулисао овако: Треба израдити не заједнички став, већ никакав дијалог.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »