BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Метереолошки сателит, супер компјутер и влас плавуше

26.03.2012. год.

Метереолози света су 23. марта славе свој професионални празник. Од тачности њихове прогнозе понекад не зависи само расположење, већ и људски животи. Методике за предсказивање времена се стално усавршавају. Да завиримо у будућност данас нам помажу супер компјутери и космички сателити. Међутим, стручњаци више воле да влажност ваздуха одређују на стари начин: уз помоћ власи плавуше.

Метереолошке станице су раштркане по свим крајевима планете. Вредности се с уређаја узимају свака три сата. За одређивање температуре тла и ваздуха користе се обични термометри са живом. За израчунавање количине падавина могу бити добре и обичне кофе. А релативну влажност показује уређај у који се ставља светла влас. Она се сматра осетљивијом, објашњава стручњак Хидрометереолошког центра Русије Марина Макарова.

„Користи се познато својство људске длаке, притом обезмашћене. У влажнијем ваздуху њена дужина је максимална. Што је ваздух сувљи, она се све више скраћује. И тако се прави структура скале.“

Време не зна за границе. Ова изрека није случајно постала једна од девиза Светске метереолошке организације која данас уједињује стручњаке из 189 држава. За тачност предсказивања потребна је стална размена информација. На пример, за прогнозу за Москву за један дан и ноћ потребни су подаци с територије целе европске Русије. Да би се знало време за три дана унапред треба обрадити информације са целе земљине кугле. Подаци пристижу у Хидрометереолошки центар, где се у току анализе укључују супер компјутери, каже доцент на катедри за метереологију и климатологију Московског универзитета Павел Торопов.

У току последњих деценија главна метода за израду временске прогнозе је моделовање бројева. Атмосферске појаве се описују специјалним математичким једначинама. Оне се са своје стране програмирају. Супер компјутери су потребни управо ради решавања ових једначина.

Статистика показује да се захваљујући коришћењу супер машина прецизност прогнозе за 24 часа повећала до 95%, а за 48 сати – до 90%. Руска мрежа метереолошких посматрања обухвата око 2 хиљаде стационарних станица. Метереолози такође раде на морским бродовима и у авионима. Осим тога, атмосферске податке бележи на стотине аутоматских станица, распоређених на копну и на мору. Важне информације се добијају и с метереолошких сателита из орбите. Притом не само руских, већ и америчких и јапанских. Све то је неопходно како би се људима саопштила најтраженија вест – временска прогноза.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА