Пресс РС поседује одговор Министарства управе и локалне самоуправе РС на посланичко питање Николе Баштинца из Клуба СНСД-а у Народној скупштини, који је тражио детаљне податке о примањима начелника у 63 локалне заједнице у РС.
Плаћени као богови
У овом документу наведени су износи последњих исплаћених плата начелницима у 2011. за све осим за градоначелника Бањалуке, који податке о висини плате није доставио. Незванично се сазнаје да Драгољуб Давидовић месечно добије око 5.800 марака.
Међу онима који су доставили податке надлежном министарству, укључујући и минули рад, регрес и топли оброк, месечно највише заради Мићо Мићић - 5.707 марака. Следи начелник Вишеграда Томислав Поповић са 4.684, а прати га први човек Приједора Марко Павић са 4.602 КМ. Високопозиционирани су и начелник Дервенте Милорад Симић са 4.455 марака и градоначелник Источног Сарајева Винко Радовановић са 4.416 марака. Дугогодишњи начелник Добоја Обрен Петровић прима 4.375 марака, први човек Брода Милован Черек 4.292, а начелник Пала Слободан Савић 4.200 марака. Листу начелника с примањима већим од 4.000 КМ закључују Нино Јауз из Козарске Дубице са 4.070, Живојин Јурошевић из Милића са 4.052 и Милован Тополовић из Лакташа са 4.046 марака. Поређења ради, месечна плата председника Републике Српске Милорада Додика износи тек 3.900 марака!
Ова примања требало би да буду смањена након што буду усвојене измене Закона о статусу функционера јединица локалне самоуправе које је средином ове седмице утврдила влада РС. Изменама је предвиђено да плата функционера неће моћи да буде виша од три и по просечне нето плате исплаћене у претходној години запосленима у општинској управи. Овај, као и Закон о локалној самоуправи који начелницима даје много већа овлашћења по питању избора начелника одељења ускоро би требало да разматра и НС РС.
Начелници рекордери које смо контактирали различито коментаришу могућност да им се смањи плата, а многи од њих нису ни знали да зарађују више од председника Додика. На нашу констатацију да је то заиста тако, многи су рекли да би се радо мењали с председником.
Мићо Мићић за наш лист каже да ће му примања остати иста и после измена закона који оцењује као коректан, јер „раздваја плате функционера у зависности од броја становника општине".
- Морамо знати колика је ширина начелничког посла. Ја сам био и министар у два мандата и одмах могу рећи да је лакше бити министар, јер се он углавном бави одређеним ресором. Велика је одговорност начелника, а некад се деси да радим и по 16 или 20 сати дневно - тврди Мићић, који, с друге стране, подржава законске измене које ће омогућити начелницима да сами бирају начелнике одељења.
Милорад Симић сматра да је плата последње о чему треба причати јер су, по његовом мишљењу, најважнија ствар резултати. Он каже да је у општини Дервента протеклих година много урађено по питању уштеда.
- Имамо 86 запослених у администрацији. Немам шефа кабинета, немам саветнике, чак ни портпарола, али ни портире који спавају пред видео-надзором. То смањење броја запослених проузроковало је виши просек плата, који се онда множи с коефицијентом, чиме долазимо до мојих примања. Плата је зависи од закона, и није спорно да се то промени - каже Симић.
Он додаје како није нормално да начелници општина примају веће плате од председника Републике, али истиче да он нема капацитета да о томе расправља.
- Да је мени бити председник, не би ми требала никаква плата! Шалим се, наравно. Питање примања начелника је врло озбиљно и треба га стручно обрађивати - каже Симић.
Начелник Пала Слободан Савић каже да не зна колика је плата председника РС, а ни других начелника. Ипак, истиче да је све то регулисано законом.
Све по закону
- Сигурно је да моје примање не може бити као код неких млађих начелника, због много више година минулог рада. Не знам колика је плата председника, али нисам дошао да будем начелник због плате, већ да бих спроводио у дело одређене програме. Неко други је одредио колика ће ми бити плата - каже Савић.
Живојин Јурошевић каже да је, у односу на прошлу годину, у општини Милићи уследило смањење плата свима у администрацији, па су тако и његова примања смањена за 10 одсто.
- Колико видим, има различитих износа зависно од општине до општине. Сматрам да има превеликих примања и да њих треба ускладити са укупном економском ситуацијом - каже Јурошевић.
Васић: Мисле да су државници!
Извршни секретар СНСД-а Рајко Васић каже да начелници општина широм РС обилато користе законске могућности да се издвоје из локалног политичког мозаика.
- Многи начелници често по страни оставе странку захваљујући којој су изабрани, игноришу свој одборнички клуб и праве нагодбе с другима. Има начелника који су постали бог и батина у својим локалним страначким одборима. Они сматрају да су некакви државници због тога што су директно изабрани на изборима. Наравно, нису сви исти, али има екстремних случајева. То се показује и кроз плате. Нормално је да имају плату којој је база везана за примања запослених у њиховој општини, уз одређени додатак, а не да буду плаћенији од председника - каже Васић.