BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Окамењно село Увјеће

Окамењно село Увјеће
23.11.2007. год.

Требиње – На једанаест километара југоисточно од Требиња, уз саму границу између БиХ и Хрватске, смештено је село Увјећа. Долазак у овај крај, далеко од главних путева, заправо представља повратак у прошлост. Због чињенице да је остало ван главних збивања, да још нема асфалтни пут и да је струја овамо стигла тек пре неколико година, у селу су настањене само две куће. Остале су, практично, напуштене – власници их само повремено обилазе. Зато је и данас у потпуности очуван амбијентални изглед села са каменим кућама грађеним на традиционалан начин пре сто и више година. Само две куће, због пропадања конструкције, недавно су добиле кров од црепа, док су остале покривене каменим плочама.

Овај драгуљ традиционалне херцеговачке архитектуре, са порастом интересовања за етнонаслеђе, у последњих неколико година почео је да привлачи пажњу јавности, пре свега као потенцијална туристичка атракција. Занимање за Увјећу, као и њено очување, показали су и стручњаци Завода за заштиту културно-историјског и природног наслеђа Републике Српске, а Туристичка организација општине Требиње прошле године израдила је оквирни план за будући пројекат етносела Увјећа. Циљ пројекта је рестаурација, конзервација и уређење етносела како би овај јединствени амбијент био очуван у оригиналном изгледу и постао доступан заинтересованим посетиоцима.

– Кроз архитектуру овог села, као мало где, може се пратити развој камених херцеговачких кућа вертикално и хоризонтално, са огњиштем као централним делом просторије, каменим креветима, избама за чување хране и пића – каже Божана Паликућа, етнолог у Музеју Херцеговине, уз оцену да цело етнонаслеђе овог дела Херцеговине још није валоризовано на прави начин.

Захваљујући чињеници да се Требиње налази у близини великих приморских туристичких центара Дубровника и Херцег Новог, „играње на карту“ етнотуризма процењено је као шанса да се у овај крај привуче већи број гостију. Посета или боравак у оваквом селу, чији изглед није промењен цео век, за стране туристе представљали би атракцију и недоживљено искуство, сматрају у Туристичкој организацији општине Требиње.

Покретачи идеје о етноселу Увјећа напомињу и да су сами мештани заинтересовани за овакав подухват. Оквирни план урађен крајем прошле године предвиђа рестаурацију неколико кућа како би се у њих сместили гости, уређење конобе у којој би се послуживала традиционална јела и пића, организовање приредби изворног фолклора... Процењено је и да би укупни трошкови за уређење пута, рестаурацију објеката, набавку опреме, едукацију кадрова и остале послове требало да износе око осамсто педесет хиљада конвертибилних марака. Очекује се и да ће пројекат добити подршку општине Требиње, Завода за заштиту споменика културе, Туристичке организације РС, ресорног министарства, али је, уз то, потребно наћи и домаћег или страног инвеститора који би био спреман да уложи у овај посао.

Уколико идеја о етноселу Увјећа буде са папира преточена у дело, требињски крај би добио сасвим оригиналан туристички производ чије економске ефекте не би требало потцењивати, сматрају иницијатори.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Техеран је упозорио западни Јерусалим на „непромишљене“ акције на граници


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...

Кинески лидер је пожелео добродошлицу мађарском премијеру у Пекинг


Руске снаге су извеле ударе беспилотним летелицама „Геран-2“ на територији Дњепропетровске, Харковске, Кировоградске и Сумске области. Током дана су забележени удари балистичких ракета на објекте Оружаних снага Украјине у...

Ова пловила би помогла Кијеву да прошири своје могућности широм Црног мора, тврди начелник морнарице


Руске снаге су поново извеле ракетне ударе на позиције украјинске ПВО у Одеској области. Украјинске формације су, са своје стране, напале беспилотним летелицама нафтне базе у станицама Павловска и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА