Миллион експоната - блага Музеја музике
Чувати и скупљати – те две речи обухватају сто година рада главног музичког музеја Русије. Московски Музеј музичке културе, који носи име класика руске музике Михаила Глинке, прославио је 100. годишњицу.
Визит-карта Музеја Глинка су две дивне збирке: колекција музичких инструмената народа света – од најстаријих све до најновијих, насталих у 20. веку, као и највећа у свету колекција јединствених гудачких инструмената – дела највећих мајстора виолине – Аматија, Страдиварија, Гварнерија. То су само три хиљаде експоната, иначе музејски фонд има скоро милион експоната, каже у интервјуу Гласу Русије заменик директора музеја Карина Баласањан.
Имамо архивско-рукописне материјале, - наставља она, колекције снимака – од грамофонских плоча све до аудио- и видео- савремене снимке, књиге и ноте, библиотеку. Имамо и фотографије музичара, сцена из музичких приредаба. Имамо велику колекцију позоришног сликарства: скице декорација, костима, портрети извођача – радови великих уметника – Константина Коровина, Александра Беноа, Александра Головина, Михаила Нестерова, Валентина Серова…
Огромна збирка је настала од малог музеја, отвореног 11. марта 1912. године и посвећеног оснивачу Московског конзерваторијума пијанисти и диригенту Николају Рубинштајну. Данас музеј Глинка поред главне двоспратне зграде, специјално саграђене 1980. године за фондове и сталне експозиције, изложбе, одржавање концерата и научних конференција, има још и пет филијала у историјском центру Москве. То су спомен-станови и поседи, повезани с животом великих руских музичара, међу њима и Чајковског, Прокофјева, певача Шаљапина.
Није било лако формирати музејске колекцје. То је тражило од кустоса известан фанатизам, а чак и храброст. Познато је да је у совјетко време помињање неких музичара, пре свега оних, који су емигрирали из Русије после револуције 1917. године, фактички било забрањено. Међу њима су били Сергеј Рахмањинов и фјодор Шаљапин.
Колекције музеја Глинка су увек изазивале велико интересовање, између осталих, и стране публике. Иначе је то један од најпосећенијих музеја у Москви. Јубиларне године Муеј музичке културе Глинка ће учествовати у две изложбе – у Кини и у Немачкој.
- Извор
- Голос России, фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »