Надрилекарство у Србији цвета
Раније се гатањем "лечило" само по забитим крајевима земље, док данас "народни видари" раде у отменим кућама и хотелским собама.
Доктор Петар Пауновић је у свом раду "1001 прича о здрављу" изнео податке да се, на основу једног истраживања које је обављено на подручју Тимочке крајине у периоду од 1975. године до 2000, број надрилекара удвостручио. Раније их је највише било по забаченим селима, сада их у сваком граду има по неколико. Многи од њих су млади, амбициозни и интелигентни људи.
У једној од "прича о здрављу" доктор Пуновић доноси и резултате анкете о квалитету и задовољству коришћења здравствене заштите у једном од градова Тимочке крајине, по којој услуге надрилекара, по мишљењу анкетираних, користи око 48 одсто људи, најчешће из очаја око 57 одсто, нужде око 25 и потребе око 17 одсто.
Могућности "лечења" су безграничне колико и жеља оних којима је помоћ потребна и машта оних који њихову немоћ желе да искористе. Одмакли су се зато неки видари и врачеви од ноктију, олова и змија, па прихватили савремене трендове у "дијагностици и терапији".
Госпођа Дара прича, за "Глас јавности", како је водила своју, сада већ покојну, сестру у одмаклој фази рака, код неког "што гледа у компјутер" у једном селу у близини Смедерева.
"Пита он све. Како се зове? Колико година има? Тражио нам и отпусне листе из болнице. Гледа, гледа. Пише нешто на компјутеру и каже:'Наживећеш се ти. И синове ћеш да жениш-. Ја се обрадовах, али му причам како јој доктори не дају много наде, а он ће:'Ја госпођо не причам из главе. Пише све овде', и показује на онај компјутер. Куписмо и неке чајеве за јачање. После ме моја деца грдила како сам наивна и тако то, али још ми она слика стоји пред очима кад се моја јадна и намучена сестра насмејала у том тренутку", говори кроз сузе Дара и додаје да није прошло ни два месеца од "прегледа" до сахране, али и да "човек све проба кад га мука тера".
Бајалица против жутице
Лекари, углавном, не могу или не желе да говоре о томе колико је њихових пацијената своје здравље ставило у руке биоенергетичара, радиестезиста и других магова.
Доктор Душан Бастаћ, интерниста, кардиолог и доктор медицинских наука који ради у својој приватној ординацији у Зајечару, граду у делу Србије за који се често везују видари, сретао се са последицама лечења травкама и биљем за које се верује да су безопасни.
"Памтим случај жене која је камен у жучи лечила соком од црне роткве. Сваког дана је пила литар и двеста грама сока, што је довело до тешких оштећења јетре. Трансеминазе су јој биле огромне", прича доктор Бастаћ.
"Људи који одлазе код надрилекара неинформисани су и не знају које болести могу да се излече, а које не могу. Постоје различите приче о траварима који лече све и то се преноси са колена на колено, а такве приче привлаче људе", објашњава Љубиша Боцкић, доктор медицине. Он наводи и да већина средстава која надрилекари дају људима нису испитана и да се не зна како делују.
Ево како изгледа бајалица против жутице: "Секиром те сечем, ватром те горим, тамјаном те кадим, водом те кадим, водом те умивам. Усту (иступи). Ту ти места није! Иди у лелејску гору, где петли не поју...! Хајд’ иди! Сретан ти пут!“
- Извор
- Мондо
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »