BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Оружје против грлатих и брбљиваца

Оружје против грлатих и брбљиваца
11.03.2012. год.

Јапански проналазачи направили су даљински уређај прод називом SpeachJammer, које омогућава да се запуше уста сваком грлатом и брбљивом. По мишљењу стручњака, дијапазон примене овог инструмента може бити врло широк – од предизборних дебата и породичних свађа до постављања у установама у којима треба да буде тишина.

Јапански инжењери Катутака Курихара и Коџи Цукада из Националног института за напредну индустријску науку и технологију и универзитета Очаномицу, пронашли су пригушивач гласа, који тера човека да заћути. Уређај који из далека подсећа на ручни митраљез, делује на човека који говори на растојању до 30 метара. Кориснику је довољно да усмери „цев“ на говорника и да притисне дугме. Уређај се састоји од високоосетиљовог микрофона, мерача даљине и звучника циљаног дејства. Микрофон лови звуке који потичу од галамџије, а звучник их шаље назад оном који говори са закашњењем од 0,2 секунде. Дејство SpeachJammer-а засновано је на такозваном феномену одложене повратне слушне везе. Када човек говори, он подсвесно контролише речи које изговара, слуша свој глас. О томе колико смета ефекат повратне слушне везе са закашњњењем многи знају по његовом испољавању на мобилном телефону. Човек чија се свака реч понавља за њим са закашњењем од делића секунде, збуњује се од тог еха, губи могућност да саставља осмишљене реченице у ућути.

Слично деловање „разара“ говор говорника без причињавања физичке штете било коме, коментарише новину научни секретар Акустичког института академика Андрејева, магистар физичко-математичких наука Вадим Литвинов.

Ако ниво сигнала буде невелик, исто толико гласан као што говори сам човек, чиме он може да му нашкоди? Друга је ствар ако се пошаље снажан сигнал – врло јак звук, човек може да оглуви. Када авион узлеће, ниво шумова је тамо огроман, и човеку, ако се нађе у близини, може да буде и лоше.

Јапански стручњаци самтрају да ће њихов пригушивач бити тражен у ситуацијама које се тешко могу контролисати, када људи покушавају да надвичу једни друе. Такође може да се постави у библиотекама, интернет-кафеима, универзитетским слушаоницама или на другим јавним местима где не желе сви да слушају пар брбљиваца који сметају свима осталима.

Исина, оружје против галамџија има и противнике који сматрају да оно може да доведе у питање човеково право на слободу говора. А шта ако тако почну да „затварају уста“ неугодним говорницима? – питају се правобраниоци.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/Cayusa/сс-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА