Путник купио Адмирала
Будвански хотел "Адмирал" купила је фирма Адмирал Монтенегро, регистрована у том граду, чији је власник и оснивач најстарија београдска туристичка компанија Путник, потврђено је "Дану" у тој компанији. Извршни директор и овлашћени заступник Путника у црногорској фирми је Мијајло Јовановић. Адмирал Монтенегро основан је крајем октобра ове године само да би за 7. 149 еура по квадрату купио од београдског бизнисмена Ненада Ђорђевића хотел са пет звјездица од 1,4 хиљаде квадрата, смјештен у парку од 1,8 хиљада квадрата у центру Будве.
Не зна се, заправо, ко је власник Путника. У априлу ове године држава је свој пакет акција продала на берзи наводно руском Метрополу, али се као власник Путника води кипарска фирма Асиона инвестмент, чији су, опет, оснивачи компаније из Никозије Авомар и Америто. Правни заступници Метропола у Србији тврде да је власник све три кипарске фирме руска компанија, основана 1995. године, која у свом саставу има 50 фирми из области грађевинарства, некретнина, рударства и туризма. Власник и директор Метропола је Михаил Слипенчук.
Новом власнику Путника и српској Агенцији за приватизацију над главом виси тужба петроградског финансијера Дмитрија Луценка који је на тендеру за 85 одсто акција у власништву државе и малих акционара понудио око 43 милиона еура. Кипарска Асиона иза које наводно стоји Метропол одустала је у посљедњем тренутку од тендера и одлучила да акције Путника купи на берзи што јој је омогућио српски Акцијски фонд повукавши 70 одсто својих акција са тендера.
Нови власник Путника и Акцијски фонд добили су налог од Међународног арбитражног суда у Паризу да плате америчком бизнисмену српског поријекла Срби Илићу 12,1 милиона долара одштете и врате на рачун трошкова брод Сирон који је унио у компанију као дио акцијског капитала. Илић је, наиме, на првом тедеру 2003. године купио 70 одсто државних акција у Путнику и обавезао се на 44 милиона долара инвестиција.
Инвестирао је само десетину планираног износа, након чега су наступили административни проблеми и држава му је одузела Путник. У међувремену држава је покушала да прода црногорско острво Свети Марко, власништво Путника, што је которски Основни суд зауставио до одлуке арбитраже. Београдски медији су спекулисали да иза Луценкове понуде стоји Ацо Ђукановић, а да Метрополитен прикрива интересе бившег српског министра Милана Бека. Београдски заступници руских компанија тврдили су да то није тачно и да би се такве тврдње могле упоредити са бесмислицом да је амерички милијардер Бил Гејтс одлучио да у некој трансакцији покрива интересе једног од београдаских адвоката.
Прошло вријеме азила
Београдски бизнисмен Ненад Ђорђевић, осим Адмирала у Будви је посједовао зграду Југословенског рјечног бродарства, које је продао бинисмену Драгану Брковићу и имовину на острву Свети Никола коју је према непотврђеним информацијама продао Станку Суботићу. Ђорђевићу бившем јуловцу пријетила је тужба 2000. године и са капиталом се повукао у Црну Гору. Како је опасност од тога прошла распродао је имовину у Црној Гори и вратио се у Београд.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »