Слалом падинама Копаоника
До Копаоника, који је од Београда удаљен 230 километара, може се стићи из два правца, аутопутем Београд–Ниш, преко Крушевца, Бруса и Брзећа, и Ибарском магистралом преко Лазаревца, Љига, Краљева и Јошаничке бање. Овај скијашки центар, због богате понуде садржаја, лепоте стаза, и добре ски-инфрастуктуре одавно је трону зимске скијашке понуде Србије. Има више од 60 километара уређених алпских стаза, од тога три ФИС стазе за слалом и велеслалом, као и обележену и уређене стазу у категорији нордијског скијања.
Снег на Копаонику почиње да пада већ у новембру и задржава се често чак до маја.
Стазе опслужује систем од 23 жичаре капацитета 27.500 скијаша, што га сврстава у ред највећих ски-центара у овом делу Европе. Све стазе су повезане системом жичара и ски-лифтовима. Центар располаже са пет четвороседа (9.600 скијаша на час), пет двоседежница (5.880 скијаша на час), четири ски-лифта типа сидро (4.800 скијаша), 11 ски-лифтова типа тањир (7.300) и четири беби ски-лифта. Од стаза располаже са 11 лаких, три средње лаке, две средње, две средње тешке и четири тешке стазе.
Управо су прошле сезоне завршене и две нове четвороседне жичаре најмодернијег типа. Максимална висинска разлика је 512 метара, најдужа стаза има 3,5 километара, а ноћна стаза 450 метара. „Ланг лауф”(стаза намењена нордијском скијању) дугачка је 18 километара. Горска служба спасавања брине о безбедности на стазама читаве сезоне, непрекидно 24 часа.
Преглед стаза по тежини:
Сунчана долина: лака стаза, широка, погодна за обуку почетника, на којој се може сатима уживати без великих напора. Врло је осунчана и читаво поподне погодна за сунчање.
Суво Рудиште: средње лака стаза која се протеже западном страном скијалишта, идеална за почетнике.
Мало језеро: кратка стаза са висинском разликом од 60 метара, заклоњена од ветрова, осветљена и за ноћно скијање. На врху обично залеђена, спада у споре стазе, па вожња траје око 20 минута, а на половини стазе налази се међустаница. Средње лака, спушта се са Сувог Рудишта према туристичком центру. У доњем делу грана се у две стазе које пресецају шуму.
Дубока: ту се налазе две ски-стазе од којих је једна црна, тешка. На њој се одржавају такмичења и препоручује се бољим скијашима.
Караман гребен: идеална за почетнике, врло популарна па су око ње и највеће гужве које ће бити рашчишћене пуштањем у рад четвороседежнице. По изласку са жичаре, са леве стазе одваја се путања према следећој стази.
Мали караман: са обе старне жичаре су уређене ски-стазе. Лева страна води до планинарског дома Ртањ.
Марине воде: налазе се на источној страни и спушта се са врха Вучак (1.934 метра) према Мариним водама. Дужина трасе је 868, а висинска разлика 188 метара. Такође спада у лаке стазе; са дна Карамана, ако се скрене десно, води пречица ка почетним станицама жичара Гвоздаци и Леденица.
Јарам: жичара води према врху Гобеље и стазама које се спуштају ка хотелу „Сребрнац”. Спада у лаке стазе, погодне за почетнике и децу.
Гобеља релеј: средње тешка стаза, налази се изнад хотела „Сребрнац”. На врху Гобеље (1.934 метра) спаја се са стазом Јарам.
Гобеља гребен: убраја се у средње тешке стазе. Жичара је типа „тањир” а дужина трасе је 610 метара, висинска разлика је 180 метара. Са врха је предиван поглед на Жупу и Топлицу.
Кнежеве баре: налази се на источној страни Копаоника. Врх стазе је на Малом Караману; у преподневним часовима веома осунчана.
Бела река: дужина трасе жичаре је 1.672 метра а висинска разлика је 300 метара. Користе је углавном смучари смештени у Брзећу. Спада у лаке дестинације.
Цена ски-паса до почетка децембра је од 500 до 800 динара за један дан а дводневна од 950 до 1.450 динара, јер раде само Караман гребен и Мали Караман, а цена у сезони још није одређена.
Рентирање комплетне опреме (скије, штапови, ципеле, везови) кошта, у зависности од квалитета, 500-800 динара дневно (деца 400-600), уз попуст за вишедневно изнајмљивање око 15 посто, док санке по дану коштају 200 динара. Комплет за све популарнији сноуборд стаје, као и алпска опрема, до 800 динара уз истоветне попусте за више дана. Услуге ски-радионице за контролу безбедности су бесплатне, уз жељу да се допринесе безбедности скијаша на стазама. Комплетан сервис (пластифицирање оштећења, брушење, импрегнација, оправка кантни, тримовање) кошта 700 динара, постављање нових везова је 500 динара и свака појединачна услуга се креће од 100 до 300 динара.
- Извор
- Политика
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »