Бесплатне акције продају НИС
Млађан Динкић и Милан Париводић имају јединствени став да одмах треба ићи на већинску приватизацију Нафтне индустрије Србије, а слажу се и да држава треба да задржи златну акцију у овој компанији. Али, њихову идилу око НИС-а квари оштра полемика око поделе бесплатних акција ЕПС-а, јер Париводић не подржава концепт Динкићевог даривања бесплатних акција грађанима, чуло се јуче у Пословном клубу „Политике”, у којем су министри и најмоћнији привредници суочили мишљења.
Стратегија мањинске приватизације Нафтне индустрије Србије (НИС), која је вагана последње две године и коју је усвојила и Влада Србије, због тога би морала да се промени. По ко зна који пут одлаже се и рок до када је тендер за приватизацију НИС-а требало да буде расписан. Ако концепт нове приватизације јавних предузећа који предлаже Млађан Динкић, министар економије и регионалног развоја, прође наредних дана владу, ствари ће ипак бити нешто извесније.
Тендер би у овом случају био расписан до краја марта 2008. године, а, уместо мањинског пакета, нови газда НИСа одмах ће добити на управљање бар 51 одсто вредности компаније. Разлог због кога се Министарству економије жури јесте најављена подела бесплатних акција.
Како ће се изјаснити остали министри у влади, око питања НИС-а, који су својевремено подржали концепт приватизационог саветника „Мерил-Линча” и „Рајфајзен инвестмента”, видеће се најраније на следећој седници владе у четвртак.
Новим концептом предлаже се да се „што пре редефинише постојећа стратегија како би се модел поделе бесплатних акција уклопио у жељену структуру власништва НИС-а а. д”.
Уместо продаје 25 одсто власништва НИС-а, како је предложио „Мерил Линч”, а влада аминовала, Динкић предочава да се новом власнику одмах прода већински део НИС-а, односно најмање 51 одсто компаније. Са тим што би држава кроз задржавање златне акције имала вето на све кључне одлуке кроз право блокирају ће мањине.
Као образложење зашто треба мењати концепт приватизације НИС-а Динкић наводи „да би продаја већинског пакета НИС-а у ситуацији када су стране нафтне компаније већ ушле у Србију и шире мрежу својих бензинских пумпи омогућила држави да оствари максималну зараду”. Новац од продаје искористио би се за развој инфраструктуре. Куповином најмање 51 одсто власништва стратешки партнер држави као власнику плаћа контролну премију, што додатно увећава вредност трансакција, односно капитала НИС-а. То истовремено увећава вредност акција и за остале акционаре – грађане који до сада нису добили бесплатне акције.
Овај предлог подразумева и уговорну обавезу новог власника да спроведе инвестициони програм вредан од 250 до 300 милиона долара, уз узимање у залог акција као гаранције да ће испунити све оно на шта се обавезао.
Предлагач подсећа да је опција већинске приватизације НИС-а била разматрана и предлагана и од саветника у иницијалном предлогу стратегије, што ови негирају. Нову стратегију влада би могла да усвоји до краја ове године, како би се продаја НИС-а окончала до краја 2008.
Како се сазнаје, основне замерке на овако понуђен концепт поједина министарства су већ изнела. Оне се тичу пре свега новца који би се добио уколико би прошао предлог већинске продаје НИС-а за који се залаже министар Динкић. У том случају зарадило би се између 250 и 300 милиона евра, док би се мањинском приватизацијом само у првој фази добило око 500 милиона евра. У другој фази „легло” би још око 300 милиона, дакле укупно 800 милиона евра, колико је НИС-у и потребно да би се модернизовао.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »