Музеј Екзиперија у авијационој престоници Русије
Шест хиљада експоната представљено је у колекцији музеја истанкнутог француског писца Антуана де Сент-екзиперија, који је недавно отворен у Русији, у граду Уљановску на Волги.
У свету само Јапан и Јужна Кореја могу да се поносе тиме што имају музеје Сент-екзиперија. Чак у домовини писца намеравају да направе меморијални центар Екзиперија тек 2014. године. Тако да је Русија претекла Француску – земљу партнера у унакрсној Години језика и књижевности. И постоји одређена логика у томе што је музеј отворен управо у Уљановску. Граду као да је удахнут нови живот после значајног периода заборављености и безвремености – тако је на преласку из 20. у 21. век Уљановск плаћао за славу вештачки подгревану у совјетском периоду. Јер то је град где је рођен вожд проелтереске револуције Лењин и зато је у комунистичко време Уљановск био центар ходочасништва и клањања. Али страцина историје је окренута, и сада град ствар нови, неизмишљени лик. Између осталог, културни тренд је постао врло важан у стварању савременог имиџа Уљановска. Раније је град био изабран за културну престоницу ЗНД и развијајући тај пројекат, приступио је реализацији још амбициознијег: Уљановск – културна престонице Европе. Постоји и друга страна данашњег живота Уљановска: с правом га називају авијационом престоницом Рсуије. Овде је направљен снажан кластер који подразумева предузећа цивилне авијације, конструкторске бирое, образовно-истраживачке авијационе центре.
Симболично је да су управо ова два ослнонца – култура и авијација – нераскидиво везана за лик и судбину Антуана де Сент-Екзиперија. И у извесној мери са судбином уљановског бибилофила, раније навигатора цивилне авијације Николаја Јаценка, захваљујући коме се и појавио музеј Екзиперија. Управо он је сакупио 6000 фотографија, књига, публикација, докумената и других раритета који имају везе са Сент-Екзиперијом. Па и сам је написао 12 књига о француском писцу пилоту. Он се лично састајао са рођацима Екзиперија како би сазнао најдетаљније и најверодостојније чињенице и добио за своју колекцију јединствене предмете. Осетио сам духовно сродство са француским пилотом-писцем, говори колекционар. Пре свега у погледу на проблем људске комуникације. Обојица сматрамо да је то висока вредност.
Николај Јаценко је донео одлуку да преда своју колекцију Уљановском универзитету ради формирања музеја и организације културно-лингвистичког центра.
Студенти универзитета и других високих школа Уљановска, говори Николај Јаценко, могу да пишу семинарске и дипломске радове на теме везане за Сент-Екзиперија. Осим тога, бавићемо се изложбеном делатношћу, преводима, стварањем клубова екслибристта, чак позориштем. Драго ми је што је музеј отворен у оквиру универзитета, јер овде су најбоље научне снаге.
Универзитетска заједница, између осталог, предложила је да се на основу колекције Николаја Јаценка направи образовно-истраживачки центар за проучавање и популаризацију страних језика. Такав центар у Уљановску већ функционише, редовно одржава фестивале језика народа света. Око њега у граду је формиран некакав лингвистички покрет, који обједињује све који су спремни да уче и развијају се. Између осталог, у музеју Екзиперија његове књиге су представљене на разним језицима: само Мали принц на 20 језика.
Николај Јаценко је уверен да музеј може да испуни и друштвено-моралну функцију: Књижевно наслеђе Антуана де Сент-Екзиперија, каже он, актуално је у сва времена и помоћи ће савременој генерацији да изгради активан животни став и стане у ред правих грађана своје земље.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- музеј
- изложба
- фотографија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »